Články

Krok za krokom: Rozdelenie bylinnej pivonky

Krok za krokom: Rozdelenie bylinnej pivonky

Pivoňka je tajomná kvetina v mnohých ohľadoch. V Číne sa uctieva viac ako 2000 rokov a od pradávna sa používa v mnohých liečivých prípravkoch, niekedy sa dokonca hovorí, že „mágia“. K tomu dodajme, že pekná dáma odhaľuje svoje kúzla iba dvadsať dní v lete, predtým ako sa vráti spať, sotva hore. Lepšie rozumieme tomu, ako mýtus o záhadnej pivonii prežil stáročia. Napriek príliš krátkemu času kvitnutia je to jeden z najcennejších trvaliek. Jeho paleta farieb s jemnými odtieňmi siaha od tmavočervenej po mäsitú bielu, prechádzajúcu fialovou ružovou a jemnou žltou. Vedzte, že jeho zdanlivá hanba v žiadnom prípade nezaručuje jeho rusticitu. Jeho odolnosť voči najtvrdším poveternostným podmienkam, jeho korigencia a jednoduchosť údržby z neho robia vážneho outsidera, ak plánujete usporiadať uličky kvetinových záhonov. Chomáčiky pivoniek môžu zostať 5 alebo 6 rokov bez toho, aby bolo potrebné ich rozdeliť. Najlepší čas na rozdelenie a vysadenie pivoniek je na jeseň. To im poskytne dostatočný čas na reformu koreňov pred nasledujúcou jarou. Hľúzovité korene budú explodované (oddelené), čím sa zabezpečí, že na krku zostane niekoľko púčikov. Bude potrebné znovu vysadiť nové kmene, ktoré rešpektujú podmienky prijateľné pre pivonku: dobré slnečné žiarenie a dobre odvodnená pôda, mierne ílovitá a bohatá na humus. Gesto, ktorým sa treba vyhnúť: mulčovanie na nohách, pretože nepriateľom pivoniek je predovšetkým vlhkosť, ktorá podporuje ochorenie. obtiažnosť : ľahké náklady : 0 € Potrebné náradie : - Rýč so zubami - Lopata - Nôž - Trochu organického hnojiva

Krok 1: Odrežte stonky


Kvitnutia je u konca, je tu jeseň, nie je potrebné čakať, až listy úplne vyschnú. V tomto prípade je to prvý krok pred vykonaním rozdelenia.
Stonky odrežte 10 cm nad golierom.

Krok 2: Vykopajte hľuzy


S rýčom začnite dostatočne ďaleko od základne, aby ste nepoškodili hľuzy.
Postupujte metodicky a starostlivo. Choďte dole tak hlboko, ako je to možné, aby ste sa pokúsili dostať pivonku zospodu bez odtrhnutia hlavných hľúz.

Krok 3: Rozdeľte chodidlo


Zhlboka sa nadýchnite, nemusíte nakrájať hlavu pivónie každý deň. Majte čistý rez, dávajte pozor, aby ste vyvážili počet koreňov a počet očí. V ideálnom prípade nechajte 3 alebo 4 púčiky na kmeň.

Krok 4: Opätovné osadenie


Rozkladajte pôdu s hĺbkou najmenej 40 cm a využite príležitosť na obnovenie časti pôdy, prineste zmes ílu, pôdy obohatenej kompostom alebo dobre rozloženým hnojom a prípadne malými doplnkami (rozdrvený roh) , sušená krv ...)
Stále dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene, pochovajte základňu tak, aby púčiky boli 2 až 4 cm pod zemou.
Dieru naplňte jemne, aby sa nerozbili krehké púčiky a pravidelne zhutňujte. Po pokrytí celej základne bude stačiť, aby niekoľko stoniek, ktoré budú stále vyčnievať, pripomínalo polohu rastliny.

Krok 5: Pripravte sa na zimu


Voda na zabalenie pôdy okolo koreňov, pretože sa budú naďalej vetviť čerpaním z ich rezerv. Môžete mulčovať chodidlá pred mrazmi pomocou jesenných listov padlých na zem, ktoré tak prispejú k hnojeniu pôdy.
Môže trvať niekoľko rokov, kým pivonky opäť kvitnú, čo sa po tomto veľkom strese zdá úplne normálne. Budete musieť byť trpezliví, ale odmena bude chutnejšia, len keď sa objavia nové kvety. Možno potom slza tohto „kúzelného“ lieku potečie tvoju tvár, kto vie? Naše praktické záhradnícke videá

Video: Krok za Krokem Nedělní ráno 03x03 15 (Septembra 2020).