Kreatívne koníčky: Do It Yourself by bolo dobré pre morálku

Kreatívne koníčky: Do It Yourself by bolo dobré pre morálku

Veľtrh „Creations & Know-how“, najväčšie stretnutie nadšencov „Do It Yourself“, sa bude konať od 13. do 17. novembra 2013 v Paríži, Porte de Versailles. Pri tejto príležitosti štúdia sociológa Ronana Chastelliera zdôrazňuje pozitívny dopad „urob si sám“ na francúzsku morálku.

Kreativita, široko zdieľaná zručnosť

53% Francúzov sa cíti „kreatívnych“ alebo viac ako 26 miliónov ľudí. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je táto kreativita vyjadrená rovnako medzi mužmi (53%) ako medzi ženami (54%). Pokiaľ ide o mladšie generácie, považujú sa za tvorivejšie so 61% ľudí vo veku 18 - 34 rokov.

Návrat k jednoduchosti a konkrétnosti

93% Francúzov si myslí, že „robí to sám“, sa teší. DIY ide proti kódexom našej modernej spoločnosti, ktorej hektické tempo a trochu dehumanizovaný aspekt nás niekedy oddeľujú od najkonkrétnejších vecí. Kreativita vyžaduje, aby sme sa citlivo pozreli na to, čo nás obklopuje. Manuálna práca nás privádza späť k našim najzákladnejším gestám, k potrebe vyrábať sa.

Self-realizácia

Kreativita zostáva aktívna a nezávislá pre 93% Francúzov. Domáce kutilstvo je vynikajúci spôsob, ako vyjadriť osobný vkus a vyrovnať sa s uniformitou modelov, ktoré spoločnosť ukladá. Okrem toho 88% z nich vidí kreativitu ako spôsob, ako sa naplniť a hrdo na to, že to urobíte sami. Transformácia materiálu napríklad prostredníctvom domácich majstrov alebo kreatívnych záležitostí prispieva k vlastnej transformácii. Táto schopnosť tvoriť sa naplňuje; obnovuje činnosť do každodenného života, v ktorom sme príliš často pasívnymi hráčmi. 86% z nás potvrdzuje našu vitalitu a našu túžbu podnikať prostredníctvom kreativity.

Útočisko pred krízou

84% Francúzov vidí kreativitu ako spôsob, ako sa zbaviť negatívnych. Zďaleka sa netýka každodenného života, je skutočne nevyhnutná ako bublina pokoja, upokojujúca. Obnovuje hru a predstavivosť, ďaleko od imperatívov a automatizmov. DIY je tiež finančnou medzerou, pretože umožňuje vytvárať objekty s nižšími nákladmi, zo surovín alebo recyklovaných prvkov. Zoznámte sa na veľtrhu Creations & Know-how, od 13. do 17. novembra 2013 v Paríži, Porte de Versailles. Takmer 300 vystavovateľov a 450 workshopov privíta viac ako 60 000 nadšencov Do It Yourself. Viac informácií na www.creations-savoir-faire.com. Naše praktické kreatívne videá pre voľný čas