Vyrábam herbár

Vyrábam herbár

Vytvorenie herbára sa zdá byť rezervované pre univerzitný svet, ale zábavný a vzdelávací aspekt oslovuje veľa amatérskych praktizujúcich. Deti to milujú! Je to veľká aktivita, aby si uvedomili rozmanitosť prírody. Je to tiež dobrý spôsob, ako sa naučiť názov rastlín pre začínajúcich botanikov.

Čo je herbár a na čo je určený?

Herbár je súbor sušených rastlín, ktoré boli identifikované a označené. Umožňuje sčítanie flóry vybraného miesta v danom čase, a teda sledovať jeho vývoj v priebehu času. Vďaka tejto práci môžeme varovať nové alebo invázne rastliny a rastliny a contrario o ohrozených druhoch.

Zber rastlín z vášho herbára: ako nájsť tému?

Aby nedošlo k odradeniu od zberu rastlín, je lepšie stanoviť limity a zvoliť tému. Napríklad zber voľne rastúcich rastlín zo záhrady alebo rastlín z dovolenky môže byť prvou témou pre deti, ktoré sa zaujímajú o prírodu. Je možné nekonečno jedincov, ako napríklad les v jeho rodnej oblasti, okraje rieky, duny litorálu, rastliny horských pasienkov alebo aj aromatické rastliny, liečivé rastliny ...

Zber rastlín z herbára

Počas botanickej chôdze, výhodne v suchom počasí, aby sa uľahčilo sušenie, sa zozbierané rastliny udržiavajú v plastovom vrecku alebo vo vhodnej krabici. Ak je to možné, odoberú sa dve vzorky: jedna, ktorá sa vyreže a pozoruje pod lupou na diagnostiku, druhá, ktorá sa ponechá pre herbár. Dobré digitálne fotografie v teréne a v „ateliéri“ (doma) sú vždy užitočné na odhodlanie, ale tiež na sledovanie pôvodných farieb listov a kvetov, ktoré sa často menia sušením. To znamená, že po návrate z výletu sa rastliny umiestnia do vázy, zatiaľ čo sa čaká na vyschnutie. Buďte zvlášť opatrní pri zbere chránených druhov. S fotografiou na mieste sme spokojní. Vyvarujte sa tiež zberu zriedkavých rastlín, ktoré existujú iba v niekoľkých. Vyberte si vzorku, ktorá reprezentuje svoj druh, ak je to možné, kvitnutie je ideálne. Čisto rezané trvalky ponechajte korene alebo cibuľky na mieste. Vetvy sa odstránia prerezávacími nožnicami.

Herbarium: určenie názvu rastliny

Predtým, ako pôjdete do fázy sušenia, musíte určiť názov rastliny (rod, druh, poddruh). Môžete prehľadávať rôzne ilustrované flóry a nájsť rodinu alebo dokonca požadovanú rastlinu. Samozrejme, za predpokladu, že máte nejaké znalosti o botanickej slovnej zásobe, môžete použiť flóru Gaston Bonnier, knihu, ktorá odkazuje a ktorá umožňuje pomocou určovacích kľúčov identifikovať zozbieranú rastlinu. Aby sa predišlo nejasnostiam, pripájame k uznanej rastline príspevok, v ktorom je uvedené jeho meno.

Herbárium: rozširovanie a sušenie rastlín

Vyrobiť herbár si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a veľa starostlivosti. Správne šírenie listov a kvetov umožňuje zdôrazniť určujúce kritériá na uznanie rastliny. Najsnazší spôsob, ako ho vysušiť, je vložiť ho medzi dva listy novín alebo do starého adresára alebo medzi pijáky a stlačiť ich hromádou ťažkých kníh. Môžete tiež urobiť tlač. Stačí rezať dve dosky formátu A3 a dotiahnuť ich do štyroch rohov pomocou skrutiek a krídlových matíc. Nezabudnite vymeniť papiere každé dva alebo tri dni, aby ste zabránili plesneniu vzorky. Stačí mať dve sady papierov alebo pijákov, ktoré sa používajú striedavo. Využívame rotáciu papierov na dokonalé šírenie zozbieraných vzoriek. V takom prípade trvá sušenie v priemere dva týždne. Ďalšou technikou je vyrovnať a vysušiť rastlinu jej súčasným lisovaním železom. Jeho vlhkosť je výrazne znížená. Potom sa môže umiestniť priamo na svoju konečnú podporu, ktorá sa nechá niekoľko dní zaschnúť.

Herbarium: správna podpora a štítky

Vysušená rastlina sa upevní na hrubý biely papier (kresliaci papier formátu A4 alebo A3) diskrétnymi kúskami kvalitnej lepiacej pásky. Zadný papier je často chránený ľahkým plastovým vreckom. Herbár vyrobený podľa pravidiel umenia sa môže uchovávať viac ako 100 rokov! Označovanie je dôležité. Zahŕňa položky identifikácie, priezvisko, bežné a vedecké meno, ale aj dátum a miesto zberu. Môžeme tiež špecifikovať expozíciu a povahu pôdy alebo použitia rastliny. Môžeme pridať fotografiu subjektu v jeho prirodzenom prostredí. Vyplnené dokumenty sa triedia podľa rodín a zhromažďujú sa v kartotéke alebo na rysovacej doske.
„Staromódny“ herbár je veľmi estetický dokument, ktorý dáva veľkú radosť, keď je autorom. Je tiež nevyhnutnosťou pre skúseného botanika. Existujú však aj ďalšie moderné možnosti na vytvorenie variantov herbáru. Technika farebného skenera môže ponúknuť skvelé výsledky pri rozmetávaní rastlín, či už sú alebo nie sú tlačené. Už to však nie je herbár stricto sensu , V digitálnom veku však zbierka dobre identifikovaných a titulkových fotografií vytlačených vo forme knižného albumu predstavuje skutočnú osobnú flóru. Teraz je len na vás, aby ste si predstavili svoj herbár!