Komentáre

Banánové vlákno: nový dekoratívny materiál!

Banánové vlákno: nový dekoratívny materiál!

Aj keď ekologické aspekty sú jadrom tvorby dizajnu, na trhu sa objavuje nový tvorivý materiál: banány. Tento ekologický materiál, ktorý je obnoviteľný a obzvlášť odolný, by mohol dobre zatieniť bambus až doposiaľ hviezdou ekologických materiálov a povlakov. Priblížte túto novinku.

Čo je banán?

Prirodzene prítomné v regiónoch s horúcim a vlhkým podnebím treba najprv zdôrazniť, že na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie sú banány stromami! A áno, v skutočnosti ide o veľmi veľkú rastlinu, ktorá sa niekedy nazýva aj „najväčšia bylina na svete“, hoci to tak nie je. Pochopíte, že banány nie sú stromy, nemajú kmene, ale veľa stoniek, ktoré pojmú veľké listy a môžu dosiahnuť výšku až 7 metrov. A práve to, že sú to rastliny, robí z nich ekologický prínos, pretože maximálna veľkosť rastliny sa dosiahne každých deväť mesiacov. Nedochádza teda k žiadnemu odlesňovaniu, ale k skutočnej obnove rastlín na zachovanie zdrojov a zachovanie planéty.

Ako sa používa na dekoráciu?

Nie sme prví, ktorí pochopili záujem banánov a niektoré krajiny ho už dlho používajú. Napríklad na Filipínach sa na výrobu povrazov používa osobitná odroda a v Ázii sa banánový list všeobecne používa aj na výrobu papieroviny. Existujú tiež použitia na strechy, balenie, zdobenie ... Skutočnou novinkou je však bezpochyby použitie banánovníkov na vytvorenie 100% prírodného náteru. Spoločnosť FIBandCo, založená v Martiniku, si vytvorila svoju špecialitu s myšlienkou využívať bohaté a nevyužité zdroje bez účasti na odlesňovaní. Výsledkom je, že Green Blade je nová exotická dyha vyrobená z banánových kmeňov a pri jej výrobe nevyžaduje vodu ani lepidlo. Spoločnosť ide ďalej vo svojom ekologickom záväzku tým, že inštaluje továreň v srdci plantáží s banánmi, aby obmedzila dopravu, a vyrába svoju elektrinu pomocou fotovoltaických panelov, aby poskytla svojmu produktu vzorovú uhlíkovú stopu.

Čo v tomto materiáli nájdeme?

Navrhnutý pre architektov a dizajnérov, Green Blade nezviedla svoju novosť, exotický charakter a ekologické vlastnosti. Spoločnosti a návrhári sa zrazu zaoberali témou, ktorá im ponúka inovatívne predmety. Spoločnosť 3FORM používa napríklad panely na výrobu dverí alebo stenových panelov a Tesla Motors na úpravu interiéru svojich automobilov. Čo sa týka dizajnu, hodnotenie banánov exploduje s podnosom pre Marie Christine Dorner, stolom pre Normal Studio, svetlom pre Cédric Martineaud, Mathilde Bretillot alebo Patricka Nadeau ... A to je len začiatok! Naše praktické záhradné videá