Články

Aké sú rozdiely medzi linoleum a balatum?

Aké sú rozdiely medzi linoleum a balatum?

Vlastnosti linolea a balata

linoleum a balatum sú dva typy podlaha že sa často prispôsobujeme alebo zamieňame. Nemajú však takmer čo robiť!

Aj keď linoleum a balatum majú niektoré spoločné body (vizuálne sa balatum veľmi podobá lino a tieto dve podlahové krytiny boli vynájdené na konci 20. storočia), predstavujú významné rozdiely, ktoré aby boli navzájom veľmi odlišné.

Už z hľadiska ich zloženia:

  • Linoleum je poťah vyrobený z polyesterového plátna potiahnutého ľanovým olejom, živicou a práškovým korkom.
  • Aj keď je balatum vyrobené z kartónu potiahnutého bitúmenom, stredná vrstva je v skutočnosti menej odolná ako vrstva linolea.

Veľmi odlišné zloženie, ktoré nakoniec robí balatum omnoho menej kvalitným linoleum.

Prečo si radšej zvoliť linoleum než balatum?

Balatum, ktoré sa v prvej polovici 20. storočia používalo v prvej polovici 20. storočia, ho rýchlo zanechalo linoleum a dnes takmer zmizlo z obchodov pre domácich majstrov a obchodov s dekoráciami. To je celkom logické pre náter, ktorý sa často prezentuje ako „zlý vzťah linolea“ z mnohých dôvodov:

  • Už vďaka svojmu zloženiu balatum je omnoho menej rezistentné ako linoleum. Preto sa táto podlahová krytina nemôže používať v miestnostiach so zvýšenou premávkou, pretože sa môže predčasne opotrebovať a mali by ste ju meniť príliš často. Je vhodné inštalovať balatum v miestnostiach s veľmi malou premávkou, napríklad v dielni alebo podkroví, aby sa skryla mierne poškodená podlaha.
  • Balatum je tiež podlahová krytina, ktorá má nevýhodu značenia veľmi ľahko: ak vložíte kus nábytku alebo ak naň chodíte s topánkami s pätami, stopy sa automaticky objavia. Jeho neschopnosť byť inštalovaná v rušných miestnostiach! V porovnaní, linoleum je takmer bez opotrebenia.
  • Balatum sa ľahko zafarbí; a dokonca aj vtedy, ak sa dá bez rizika čistiť bielidlom, jeho povrchová vrstva, menej odolná ako vrstva linolea, sa dá odstrániť trením. Udržiavanie lino nie je problémom, aj keď sa niekedy neodporúča voskovať. Ale rovnako ako väčšina súčasných modelov sa vyrába s úpravou proti škvrnám ...
  • Pokiaľ ide o farby a povrchové úpravy, balatum zjavne nie je zhodné pre linoleum: ponúka sa iba na predaj vo veľmi obmedzenej škále farieb ... na rozdiel od lino, ktoré sa nachádza vo všetkých možné farby, ktoré dnes dokonale napodobňujú drevo, betón, dlaždice, cementové dlaždice atď.
  • Vyrobené z prírodných materiálov, lino je 100% ekologická podlahová krytina ... čo neplatí pre balatum.
  • Nakoniec, všetky kritiky, ktoré môžu byť spravidla vyrobené z linolea (menej odolné ako dlaždice, nie príliš odolné proti teplu), sa tiež vzťahujú na balatum. Preto sa rozhodnite pre ekologickejšiu, estetickejšiu, odolnejšiu, izolačnejšiu a odolnejšiu podlahovú krytinu, ktorú je možné nainštalovať do každej miestnosti v dome!