Yves-Marie Allain dodáva svoje kľúče na pochopenie záhrady

Yves-Marie Allain dodáva svoje kľúče na pochopenie záhrady

Záhradnícky inžinier a záhradník Yves-Marie Allain má veľkú kariéru, ktorá mu dnes umožňuje ponúknuť knihu, v ktorej je uvedených najmenej 90 kľúčov na porozumenie záhrady. Autor a odborník sa k nám vracajú na tému „Záhrada sleduje módy?“ Z vydaní Quæ.

Povedzte nám o svojom pozadí.

Mám klasické zázemie s diplomom záhradníckeho inžinierstva vo Versailles a potom v terénnej úprave DPLG. Bol som zodpovedný za komunitné záhrady v Loriente a Orléans. V roku 1993 som mal na starosti Jardin des Plantes v Paríži a arborétum Chèvreloup. V roku 2004 som sa vrátil na všeobecnú kontrolu životného prostredia.

Prečo táto práca predstavuje 90 kľúčov do záhrady?

Chcel som ponúknuť základné prvky, ktoré nám umožňujú poskytnúť počiatočné vysvetlenie správania rastlín. Napríklad som chcel, aby všetci pochopili, prečo je krásne kvitnutie v niektorých rokoch, a nie iné objasnením úlohy zimného chladu. Všetko je vysvetlené fyziologicky a ponúkam kľúče na čítanie, nie vedecké demonštrácie. Kniha je zameraná na všetkých, ktorí nemajú základy záhrady a tých, ktorí chcú porozumieť pravidlám rastlín.

Čo je pre vás záhrada?

Máme šťastie, že slovník má význam, takže to nie je moja definícia, ale definícia slova záhrada. Záhrada je uzavreté miesto, do ktorého človek zasahuje viac alebo menej. Príroda sa tam môže rozvíjať, ale nie úplne slobodne, aj keď človek musí tiež dodržiavať určité pravidlá. Je to druh symbiózy. Môžete byť veľmi direktívni, napríklad v zeleninovej záplate za predpokladu, že dodržiavate určité pravidlá (teploty, vlhkosť, dĺžka dňa ...) alebo naopak, kultivovanej a spontánnej vegetácii dávate viac slobody.

Koľko je záhradných štýlov?

Umenie záhrad neexistuje vo všetkých civilizáciách. Ak existujú záhrady vrátane symbolických alebo náboženských, v záhradách niektorých kontinentov, ako je Amerika, Afrika, v skutočnosti neexistovalo záhradné umenie. Austrálie. Veľkými kolískami „záhrady pre potešenie“ sú Ďaleký východ s Čínou a Japonskom, druhé zameranie je na Blízkom východe po stredomorskú kotlinu a tretí je západné umenie, ktoré sa v tom čase rodilo hlavne v Taliansku. renesancie a šírených po celom svete. Inšpirovanie týchto troch kolísk môžeme potom odmietnuť v mnohých odtieňoch.

Čo potrebujete vedieť predovšetkým na vytvorenie záhrady?

Prvou otázkou je, „Čo očakávam od tejto záhrady?“, „Čo s tým mám robiť?“. Máte niekoľko druhov záhrad: záhradu reprezentácie a záhradu, ktorá umožňuje vzťah k citlivej a priamej prírode. Záhrada je v podstate miestom, kde je možné robiť všetko vrátane opaku toho, čo je mimo jej stien. Je to tiež veľká sloboda a veľká dráma záhrady! Ale ak chcete uspieť v získaní toho, čo chcete, existuje niekoľko pravidiel, ktorým musíte porozumieť. Záhrada musí v každom prípade zostať miestom, v ktorom vyjadrujeme svoje vnímanie. Ak niektorí ľudia považujú záhradné škriatky za smiešne, pre iných je to spôsob vyjadrovania ich fantázie a tento spôsob vyjadrenia by nemal byť opovrhovaný.

Názov vašej knihy vyvoláva otázku záhradnej módy. Môžeme skutočne hovoriť o móde?

Áno, existujú módy! Dnes sa posúvame k čoraz viac prírodným záhradám s lepšie prispôsobenými rastlinami a na buriny sa pozeráme aj inak. Spoločné záhrady sú veľmi trendy a sú pozitívne, sú však tiež symbolom spoločnosti, ktorá stráca svoje zameranie a ktorá už nemá iné miesta spoločného života. Záhrada je spôsob, ako sa vrátiť k pozemskému pojmu, ale tiež k určitému pojmu času. Veci budú rásť svojím vlastným tempom a bude možné sledovať plynutie času.

Dáte dlhý zoznam záhrad, ktoré chcete navštíviť, ale čo keby ste len museli pomenovať jednu?

Nemám odpoveď! V podstate záleží na stave mysle, v ktorom sa ocitnete! Napriek tomu mám určitú citlivosť pre ľudí, ktorí obnovujú staré zeleninové záhrady. Dnes zväčšujeme veľké tradície, aby z toho bolo niečo krásne. Kultúra a kultúra nie sú nezlučiteľné.