Krátko

Všetko o zeleninovej náplasti

Všetko o zeleninovej náplasti

Metóda zeleninových náplastí je inšpirovaná myšlienkou amerického záhradníka Mel Bartholomewa, ktorý hľadal jednoduchý a efektívny spôsob pestovania zeleniny podľa svojich skutočných potrieb, aby sa predišlo nadmernej produkcii a zbytočnej pracovnej dobe. , Navrhnutím systému chát vo vnútri štvorcov dokazuje, že 3 až 6 zeleninových štvorcov dokáže uspokojiť rastlinné potreby rodiny. Záujem o zeleninovú záhradu so štvorcom spočíva v jej malej veľkosti. Môže byť umiestnená kdekoľvek, iba pod podmienkou, že miesto je dostatočne slnečné (najmenej 6 hodín denne). Ďalšie výhody vyplývajú z jeho zmenšených rozmerov. V prípade, že pre konvenčnú zeleninovú záhradu bolo potrebných 12 hodín týždennej práce, je ľahké ísť na 2 hodiny alebo ¼ hodiny denne. Náklady sú tiež obmedzené (voda, semená, pesticídy atď.). Okrem toho jej malá veľkosť, bujnosť vegetácie a vertikálny vývoj jej dodávajú estetický nadštandardný vzhľad ako v tradičnej zeleninovej záhrade. Zhrnieme! Tento systém pestovania umožňuje: - drasticky zmenšiť plochu, ktorá sa má prideliť zeleninovej škvrne, stačí malá záhrada; - optimalizovať úrodu, diverzifikovať ich a distribuovať po celý rok; - ušetriť čas na údržbu vo vode, vo výrobkoch určených na ošetrenie; - kultivovať sa ekologickým spôsobom pri zachovaní kvality pôdy a biodiverzity v záhrade.

Vytvorte si prvú zeleninovú náplast

Pre pochopenie budeme nazývať „štvorec“ vonkajšie dosky ohraničujúce samotný štvorec a „krabice“ vnútorné štvorce vymedzujúce plodiny.
Každý základný štvorec meria 1,20 m x 1,20 m. Takto je možné získať prístup do stredu námestia bez toho, aby ste vošli dovnútra. Každé z týchto štvorcov je rozdelené do 16 škatúľ šírky 30 cm (1 anglická stopa). Pre malé priestory môžeme tento princíp zredukovať na štvorce so stranou 90 cm, dokonca 60 cm pre iniciačný štvorec pre deti alebo určený napríklad na terasu. Aby sa táto kultivačná metóda hodila, odporúča sa začať s 1 alebo 2 štvorcami. Každý štvorec sa vyrába pomocou 4 dubových alebo gaštanových dosiek (drevo odolné voči hnilobe) s výškou najmenej 20 cm, ktoré sa v rohoch spájajú a priskrutkujú. Tieto mini zeleninové štvorce sa umiestnia na úroveň zeme, vopred sa vykopú alebo vetrajú. Umiestnené na zemi v záhrade, je vhodné, aby ste zarovnali dno jemnej sieťky, aby ste zabránili mólom a poľným myšiam, aby stúpali v nádrži, narúšali zeleninu alebo šmýkali na nich! Každé námestie bude potom vyplnené záhradnou pôdou alebo pôdou, ktorá je k dispozícii v záhradnom centre.

Štvorcová zeleninová náplasť: zásada

Prvou voľbou je, že z počtu štvorcov vytvorených vo vašej záhrade sa položíte správne otázky: koľko šalátov jete za týždeň? Majú deti radi zeleninu? Máme doma obed doma? Urobme konkrétny príklad s odpoveďou „dve“ na prvú otázku, konkrétne počet šalátov ochutených za týždeň. Vzhľadom na to, že šalát dosiahne dospelosť a vrátil sa na zeleninovú náplasť, to trvá 2 týždne, to znamená, že na šaláty musí byť vyhradená 30 cm bočná škatuľka, jedna v každom rohu. Akonáhle sa 2 šaláty vyberú na konzumáciu, musíte okamžite vysadiť ďalšie 2 šaláty, ktoré sa zozbierajú o 2 týždne neskôr. Takto nikdy nebude nedostatok ostrých listov, ktoré by ozdobili koniec jedla. Tu je schéma na ilustráciu predchádzajúceho príkladu a na pochopenie toho, ako táto technika funguje na štvorci v zeleninovej náplasti.
Zápočet J-F. Mahe
Tento odraz je základom pestovania zeleninovej náplasti v štvorcoch.

Niektoré distribúcie zeleniny plánujú spustiť vašu záhradu na námestí

Pri tejto metóde by sa mala každá zelenina pestovať na správnom mieste, aby nenarúšala susedov. Napríklad radi zasadíme cibuľu po stranách námestia, pretože radi tlačia smerom von. Nízke rastliny sa pestujú na periférnych chatkách, aby sa umožnil lepší prístup. Vysoké rastliny (napríklad kukurica a fazuľa) sa budú pestovať za malými, aby sa predišlo zatieneniu spodných rastlín. Nakoniec je vhodné pestovať alebo zasiať presný počet zeleniny na škatuľu, aby sa umožnilo, aby zelenina mala priestor potrebný na dosiahnutie svojej úrody. 30 cm štvorcová škatuľa môže obsahovať 25 semien rozdelených do 5 radov 5 stĺpcov pre jahňací šalát alebo žerucha, 16 semien (4 riadky, 4 stĺpce) pre reďkovky alebo rukola, 9 stôp (3 stopy) riadky, 3 stĺpce) na pór, cervík, petržlen, mrkva, 5 semien (podobne ako na kockách) pre okrúhlu repu, vodnice, reďkovky, kukuricu sladkú a 4 rastliny (ako na kocky) s 1 rastlinou v centre pre 4 šaláty a 1 nohu korenia, 4 žuvy a 1 baklažán, 4 bazalky a 1 nohu paradajok, 4 nohy kopru a 1 uhorka, 4 bazalky a 1 cuketa atď.

Štvorcová záhrada využíva princíp striedania plodín

Na spravovanie vašej zeleninovej náplasti sa odporúča použiť zásadu striedania plodín. Striedanie plodín spočíva v riadení postupnosti plodín na rovnakom mieste v priebehu ročných období zmenou pestovaných odrôd. Túto techniku, ktorá vyplýva z pozorovania roľníkov v priebehu storočí, veda dnes veľmi dobre vysvetľuje. Rovnaký druh zeleniny, vysádzaný vždy v tom istom chate alebo na rovnakom pozemku v priebehu ročných období a rokov, „priťahuje“ choroby a vyčerpáva pôdu. Podporuje vývoj a inštaláciu škodcov, ktorí čakajú v pôde, sezónu po sezóne, na návrat plodín, na ktoré majú radi. Chudobu v pôde ochudobňuje tým, že podporuje nadmernú spotrebu svojho bohatstva, tá istá zelenina vždy hľadá v pôde ten istý druh živín, bez toho, aby jej poskytovala čas na opätovné zásoby. Princíp spočíva v striedaní zeleniny podľa ich kategórie: „listová“ zelenina (bazalka, zeler, čakanka, pažítka, potočnica, špenát, šalát, petržlen, pór, atď.), „Ovocná“ zelenina (baklažán, uhorka, cuketa) , kukurica, melón, korenie, paradajky…), „koreňová“ zelenina (repa, mrkva, repa, reďkovka…), „kvetinová“ zelenina (artičok, karfiol a všetky kvety všeobecne). Nájdite zeleninové semená z obchodu!