Podrobne

Čo sú upravené parkety?

Čo sú upravené parkety?

Čo sú upravené parkety?

Na rozdiel od masívnych parkiet, ktoré sú vyrobené z jedného druhu dreva, upravené parkety je parket vyrobený z 3 rôznych vrstiev dreva:

  1. Opotrebovacia vrstva, tiež nazývaná „obklad“. Je to horná časť laminátových parkiet, na ktorú je pohľad (a chodidlo!), A preto to, čo zaručuje estetiku parkiet: je preto vždy vyrobená z ušľachtilého dreva. To je tiež dôvod, prečo môže byť laminátové parkety veľmi podobné masívnym parketám!
  2. Podpera, inak nazývaná „duša parkiet“, sa skladá z niekoľkých podložiek v derivátoch dreva. Jeho úlohou je zaručiť stabilitu laminátových parkiet.
  3. Nakoniec podložka stabilizuje zostavu prúžkami dreva alebo preglejky.

Dnes sú inžinierske parkety dostupné na predaj v rôznych druhoch dreva (orech, wenge, javor, dub, atď.); čepele môžu mať rôzne dĺžky a šírky, skosené alebo spojené. povrchová úprava laminátových parkiet sú všeobecne poskytované výrobcami, či už sú parkety lakované, naolejované, bielené alebo zafarbené.

Rôzne druhy inžinierskych parkiet

Ak sa rozhodnete pre parkety laminát doma, budete si musieť vybrať medzi dvoma typy inžinierskych parkiet : viacvrstvové parkety a monolamy. viacvrstvové inžinierske parkety, ako už názov napovedá, má na tej istej čepeli rôzne vlysy. Mierne menej estetický, je tiež lacnejší kúpiť a je ideálny pre jednotlivcov, ktorí chcú skutočné parkety doma pri nižších nákladoch.

A naopak, parkety s jednovrstvovým inžinierstvom vyzerá skôr ako masívne parkety s vlysom ​​na šírku čepele.

Výhody a nevýhody laminátových parkiet

Ak je čoraz obľúbenejší u jednotlivcov, je to preto, že laminátové parkety majú mnoho výhod, najmä:

  • Šírka a dĺžka dosiek, dlhšia a širšia ako pri masívnych parketách.
  • Možnosť inštalácie dosiek bez lepidla, s plávajúcim inštalačným systémom, veľmi rýchla a ľahko implementovateľná s dobrou úrovňou domácich majstrov.
  • Manévrovateľnosť laminátových parkiet, ktoré môžete brúsiť, lakovať, olejovať alebo natierať podľa vašich predstáv!

Na druhej strane, na strane slabé miesta laminátových parkiet, majte na pamäti, že tento druh parkiet bude na jednej strane vždy menej estetický ako skutočný masívne parkety, Naozaj, aj keď obkladová vrstva z laminátových parkiet je vždy vyrobená z masívneho dreva, tento typ parkiet nemá oplatky z masívnych parkiet. Na druhej strane, technicky povedané, laminátové parkety vyžadujú rovnaké bezpečnostné opatrenia ako pevné parkety (pokiaľ ide o teplotu, vlhkosť v miestnosti atď.).
Okrem toho, aj keď je ľahšie dosiahnuteľné plávajúce parkety ako lepené zariadenie, pretože parkety nie sú zjednotené s podperou, zvuková izolácia bude mať pri laminovaných parketách nižšiu kvalitu ako pri laminovaných parketách. masívne parkety.

Laminátová podlaha: dôležitosť hrúbky

Pretože je to hrúbka krycej vrstvy, ktorá zaručuje odolnosť proti opotrebeniu a trvanlivosť laminátových parkiet v priebehu času, pred zakúpením modelu parkiet, ktorý sa vám páči, ho vždy skontrolujte.

Z tohto dôvodu viem, že označenie parkiet musí byť najmenej 2,5 mm, a že a kvalitné umelo upravené parkety pre obývaciu izbu bude hrúbka najmenej 3,5 mm (v menej rušných miestnostiach bude však obklad 2,5 mm viac ako dosť).