Krok za krokom: štepenie ovocného stromu

Krok za krokom: štepenie ovocného stromu

Na získanie nového ovocného stromu je potrebné, až na niekoľko výnimiek (marhuľa, broskyňa viniča atď.), Použiť techniku ​​štepenia, keď sú odrezky nemožné. Keď ovocie spadne na zem a spôsobí opätovný rast nového subjektu, plody tohto subjektu nebudú také zaslúžené alebo dokonca nemožné. Transplantácia umožňuje získať presne toho istého jedinca, aký chceme reprodukovať. Na tento účel používame podnož, to znamená divoký alebo kultivovaný strom, ktorý bude slúžiť ako podpora pre štep, ktorý je časťou stromu, ktorý sa má duplikovať. Štep spočíva vo vytvorení zvaru týchto dvoch prvkov. Podzemie musí byť samozrejme kompatibilné so štepom, aby sa štep mohol odobrať. V tomto prípade čerešňa porodila malú čerešňu. Je to tento dva roky starý čerešňový strom, ktorý sa chystáme vyrezať, aby sme predstavili kúsok čerešne, ktorý chceme reprodukovať. Výhodou je, že strom, ktorý bude slúžiť ako podpora pre štep, vyrástol sám a pravdepodobne bude dokonale prispôsobený pôde, na ktorej spontánne rástol. Táto technika nemá nič komplikované, je v dosahu každého, ale niekedy môže „uniknúť“. Z tohto dôvodu sa ubezpečujeme, že ide o záležitosť odborníkov. Naozaj tomu veríš? Predtým, ako sa pustíte do dobrodružstva, je lepšie vyzbrojiť ich dobrou radou. Pri tejto príležitosti môžete zistiť, že Matka Príroda často odpúšťa našim chybám. Štiepený štep má väčšiu šancu na zotavenie, ak sa uskutoční na jeseň, ale je to možné skoro na jar. obtiažnosť : ľahké, ale nie je zaručené náklady : zadarmo alebo cena podnosu (každý menej ako 2 eurá) a cca. 10 eur za nádobu na štep. Potrebné : podnož a 2 kompatibilné štepy Potrebné náradie : - Píla - Ostrý hrot alebo nôž - Palička alebo kladivo - Trávnikový tmel alebo minerálna hlinka (hlina) - Raffia, provázok alebo páska - Plochý skrutkovač alebo drevený klin

Krok 1: Vezmite štepy


Na čerešni, ktorú chceme rozmnožovať, nakrájajte pár vetvičiek roku, vrátane najmenej 2 alebo 3 očí. Oči sú malé puky na vetve. Rez sa musí vykonať pred zdvihnutím miazgy. Operáciu je možné vykonať od decembra do februára. Tieto vetvičky môžeme držať vo zväzkoch, ktoré sú zasadené zvisle do zeme v tieni steny (najmä bez slnka). Púčiky by nemali byť pochované, prednostne použijeme strednú časť týchto vetvičiek na výrobu štepov, pričom zahrabanú časť odstránime špinou.

Krok 2: Získajte podnož

Ak nemáte podnož, vedzte, že sa nenachádza v záhradnom centre, tieto stromy predávajú už naštepené. Musíte sa opýtať suseda, ak nedôjde k tomu, že škôlka, ktorá prijíma predaj jednotlivcom. Všeobecne sa nepredávajú v maloobchode, čo je nepríjemné, ak sa nemôžete zoskupiť so záhradníkmi, aby ste si mohli kúpiť veľa. Priemer podnože musí mať dostatočný priemer na prijatie dvoch štepov, ak vykonávate štep s dvojitou štrbinou. Po tejto operácii bude podnož produkovať gurmánov, ktorí sa musia pravidelne odstraňovať.

Krok 3: Odrežte podnož


Zarezajte podnož do požadovanej výšky. Súčasti alebo nožom dokonale vyleštite časť.

Krok 4: Rozdeľte podnož


Vytvorte štrbinu s hĺbkou 3 až 5 cm v závislosti od priemeru podnože. Použite palicu na vtiahnutie čepele do ľahkých kohútikov. Tento slot dostane dva štepy. Nespadajte príliš ďaleko, aby ste si rozdelili kmeň. Teraz držte otvor otvorením zasunutím malého dreveného skosenia alebo skrutkovača do neho. Musíte trochu prinútiť spôsobiť mierne oddelenie, a možno hrať na kladivo druhýkrát, takže pri odstránení skosenia, ku kmeňu príde sprísniť na štepy.

Krok 5: Odrežte štepy


Pomocou prerezávacieho noža alebo noža odrežte dva štepy - tesne pod púčikom - tak, aby na ich dolnom konci vytvorili skosenie. Vytvorte 2 symetrické skosenia na každej strane asi 3-krát väčšie ako je priemer štepu. Dbajte na to, aby boli 2 skosenia 2 štepov narezané identicky, inak nebude tlak rovnomerný a jeden z nich nebude dostatočne v kontakte, keď odstránite drevený klin (alebo skrutkovač). , Ak to tak nie je, opakujte. Najlepšie je vopred trénovať na niekoľkých pobočkách, aby nedošlo k oslabeniu vášho kapitálu. Zarezané zárezy, odrežte hornú časť a nechajte 2 alebo 3 oči.

Krok 6: Vložte pluginy


Toto je chúlostivý krok, najmä ak je váš objekt malý. Nepoškoďte vonkajšiu škrupinu štepu alebo podkožného vrtu a zvlášť sa vyvarujte jeho štiepenia, čím hrozí predčasné vysušenie štepov. Dve generujúce zóny - nazývané kambium -, štepy a podpníky sa musia dotýkať. Kambodža je samostatná oblasť rastlinného tkaniva, ktorá označuje hranicu medzi drevom a kôrou. Za týmto účelom by mal byť štep - ktorého obvod je zakrivený ako obvod podnože - umiestnený mierne mimo podnožia, ako je to znázornené na obrázku. To je miesto, kde miazga pôjde hore, keď púčiky začínajú. Ak je transplantácia úspešná, nasledujúci jar bude potrebné odstrániť jeden z dvoch štepov - najslabší.

Krok 7: Kravata


Ak je kompresia dostatočná, najmä ak je časť veľká, nie je potrebné zviazať, ale napriek tomu to urobiť pre malý predmet. Zabalte rafiu okolo podnože a utiahnite ju.

Krok 8: Glazúra


Roztierajte tmel tak, aby zakryl rany. Jeho úlohou je zabrániť vysychaniu štepov a chrániť operáciu pred vonkajšími útokmi. Použite aj na hornú časť štepov, ak ju orežete. Ak používate minerálnu zeminu (často ílovitú), vytvorte kužeľ v hornej časti podnože pomocou kusu tuhého plastu, ktorý pripevníte na ligatúru pomocou pásky. Nalejte hlinu do kužeľa a uistite sa, že počas prvých dní nevyschne.

Krok 9: Chráňte a strážte


Štepy sú krehké a môžu sa veľmi dobre zlomiť vplyvom vetra alebo hmotnosti vtáka. Na tento účel je lepšie staviť sa, čo tiež poskytne ochranu pred vtákmi.

V prípade poruchy

Počkajte 2 mesiace, aby ste zistili, či transplantácia skutočne prešla. Ak nie, nechajte gurmánov rozvíjať sa, aby sa zaistilo prežitie podnože. Možno budete chcieť zvážiť opätovné začatie nasledujúceho roka alebo druhého roku, keď sa podpníky zotavili zo strachu.
Predstavíme vám pôžitok z prírody voči amatérskym záhradníkom. Tu je dvojitá transplantácia, ktorá sa nakoniec uskutočnila napriek mnohým chybám: - Transplantácia sa vykonala dávno pred začiatkom jari, vo februári v horských oblastiach. - Dva štepy boli odstránené minúty pred transplantáciou. - Vták - pravdepodobne premenlivý bzučiak veľmi prítomný v okolí - pristál na podnose. Jeden štep bol zacvaknutý a druhý zložený nabok. - Na odstránenie poškodenia bol podpník priviazaný drôtom, ktorý bol odstránený príliš neskoro, viditeľným v blistri podpníky. A predsa ...