Články

Uvedomujem si, že som dal vápno

Uvedomujem si, že som dal vápno

Renovácia starého domu znamená poznať niektoré tradičné techniky. Bielenie je veľmi starý spôsob, ktorý umožňuje dezinfikovať miestnosť, ekologicky ju vyzdobiť alebo skryť chyby steny. Ak nájde svoje miesto v rekonštrukcii, môže byť tiež použitý v nových stavbách. Podpera však musí byť pórovitá: môže to byť vápenná omietka, drevená doska, omietka alebo konopné tehly.

Krok 1 - Zhromažďujem potrebné materiály

Na výrobu vápna potrebujem vápno, mastenec, pigmenty, zmáčadlo, vodu. Pokiaľ ide o materiál, budem potrebovať nádobu, ktorá obsahuje prípravok, odmerné sklo, metla a jemný brúsny papier.

Krok 2 - Pridám zmáčadlo

Do vody som dal niekoľko kvapiek zmáčadla, ktoré rovnomerne rozptýli moje pigmenty. Môže to byť tekutina na umývanie riadu alebo mydlo Tipol. V lekárňach nájdete práškové zmáčadlá. Hustota požadovaná na liter je približne 330 gramov.

Krok 3 - Miešam vodu a vápno

Svoje prísady meram podľa povrchu farby, ktorý musím dosiahnuť. Beriem objem vápna na objem vody. Na pokrytie 10 m² potrebujem 1,3 kg vápennej pasty alebo 0,6 kg vápenného prášku. Pomocou metla riedim vápno vo vode.

Krok 4 - Začleňujem mastenec a pigmenty

Mastenec dodáva krémovému bieleniu krém. Dal som 5 až 10% hmotnosti vápna. Pigmenty pochádzajú z krajín Puisaye, ale existuje mnoho ďalších pigmentov, prírodných alebo nie. Sú viac alebo menej drahé v závislosti od farby a pôvodu. Pre prírodné zeminy uvádzam maximálne 25% hmotnosti vápna v závislosti od viac či menej intenzívnej farby, ktorú chcem získať. Ale vo všetkých prípadoch bude farba jasná, pretože spojivo (vápno) je biele.

Krok 5 - Dostávam mliečne podobné vápno

Po dlhom premiešaní, aby sa dosiahla dokonalá disperzia pigmentov, je moje vápno pripravené. Pripravím dostatočne veľkú kefu, aby som ju aplikoval. Najprv však musím nechať pár hodín sedieť.

Krok 6 - Chráním podlahu

Pomocou starých novín alebo plastov chránim podlahu. Bielidlo, ktoré sa chystám aplikovať, je veľmi tekuté, bude ťažké ho nevrhnúť na zem.

Krok 7 - Pripravujem podporu

Počas prestávky na vápno môžem pripraviť podporu. Brúsim ho, ak už bol natretý, alebo ho dokonale čistím, ak ide o surovinu.

Krok 8 - Aplikujem vápno

Po dobe odpočinku sa opäť premiešam a ak je to potrebné, pridám vodu, aby som dosiahol požadovanú konzistenciu. Preosievam sa, aby som mal bielu vodu bez hrudiek. Nakoniec som navlhčil svoju podporu veľkou špongiou alebo kefou namočenou vo vode. Ihneď po tejto operácii nanášam bielu farbu zvislými čiarami kefou zdola nahor bez toho, aby som kefu zdvihol pred koncom vlasca - ak je to možné.

Krok 9 - Prejdem druhú vrstvu

Nechám schnúť najmenej 24 hodín, aby som mohol naniesť druhú vrstvu. Predtým som trochu brúsil, znova som navlhčil. Túto vrstvu aplikujem vo vodorovných pruhoch tak, aby som prešiel cez rôzne vrstvy.

Krok 10 - Vidím vykreslenie

Na fotografii prešiel vápnik cez prvý vápnik, ktorý bol poškodený opravami steny. Skryje nerovnosti steny. Na dokončenie práce môžem použiť tretiu vrstvu - alebo farebný vosk -.