Informácie

Stretnutie s Philippe Thébaudom, záhradným architektom

Stretnutie s Philippe Thébaudom, záhradným architektom

Záhradný architekt Philippe Thébaud nám venoval trochu času medzi dvoma výletmi do zámorských departementov, kde zvyšuje počet projektov. Pozerá sa späť na svoju kariéru a dáva nám niekoľko rád.

Povedzte nám o svojom pozadí

Svoju prácu beriem z lásky k prírode a architektúre. Tak som urobil krajinnú školu v Paríži a potom som vstúpil na ministerstvo zariadení, pretože to bol čas, keď ľudia začali brať vážne „zelené priestory“, aj keď sa mi nepáčilo nie tento výraz. Potom som absolvoval svoju vojenskú službu na Martiniku, kde som bol ďaleko od parížskeho spôsobu myslenia a veľa som sa naučil. Tam som začal pracovať ako krajinár v regionálnej plánovacej spoločnosti. Po troch rokoch som sa vrátil na ministerstvo do Paríža. Ako štátny zamestnanec som však netrval dlho, a tak som začal podnikať sám. Fungovalo to dobre, o desať rokov neskôr som založil svoju spoločnosť TUP.

Vy sa definujete ako záhradný architekt, čo to vlastne je?

Sú niektorí, ktorí sa cítia skôr ako záhradníci, ale tiež sa cítim ako architekt, pretože mojou úlohou je organizácia priestoru. Práca terénne úpravy znamená, že sme zodpovední za priestor od dverí budovy po okraj diaľnice. Terénne úpravy v skutočnosti pokrývajú veľa funkcií v organizácii rastlín, minerálov, vody a svetla, ktoré nás obklopujú, nie je to len osoba, ktorá prináša kyticu kvetín, aby bola záhrada ozdobná! Mojou úlohou je, aby sa ľudia cítili dobre. Človek je základným parametrom! Musím dovoliť prebudiť všetky zmysly tým, že nenechám nič náhode. V skutočnosti ma viedli k urbanizmu cez krajinu.

Akú radu by ste dali jednotlivcovi, ktorý chce architektúru svojej záhrady navrhnúť?

Je zložité zmenšiť záhradu na dosku, pretože je to skutočné zloženie, ktoré sa môže stať umeleckým dielom. Myslím, že je to rovnaký prístup ako vo vnútri. Musíte sa opýtať sami seba, v akom priestore sa cítite dobre, ak dávate prednosť neporiadku alebo prísnosti. S vedomím, že obaja môžu tiež existovať súčasne, pretože môžeme umiestniť klasické živé ploty a vo vnútri vytvoriť neporiadok. Najlepšie je pozrieť sa na to, ako vnímate záhradu vo vzťahu k vášmu domu. Vždy začínam rozhovormi s miestnymi obyvateľmi a snažím sa pochopiť ich očakávania, aby som našiel určitú harmóniu medzi vnútorným a vonkajším priestorom záhrady. Potom si predstavím, ako sa budú ľudia správať na záhrade. Myslím si, že vytvorenie vašej záhrady je predovšetkým ľudským príbehom, ktorý musíte počúvať.

Čo je vo vašom slovníku záhrad a krajiny?

Keď niečo neviem, nájdem spôsob, ako to zistiť! Takže som urobil súpis slov používaných v krajinných remeslách, aby si každý mohol navzájom rozumieť (botanici, záhradníci, záhradníci, krajinári ...). Často ho používam na nájdenie presného slova, pretože práca, ktorá stratí svoj jazyk, je v nebezpečenstve. Potom som ilustroval niektoré definície, aby bol prístupnejší. Viete, čo je napríklad „Ahah“? Dozviete sa, že je to priekopa v blízkosti parkov na obranu vstupu do zvierat, zatiaľ čo sa otvára výhľad na krajinu!

Používate softvér na modelovanie krajiny, môžete nám o tom povedať?

Zaujímalo by ma, ako by sme sa mohli vyvíjať z kreslenia rukou k počítačovému modelovaniu. Odvtedy sa zrodila metóda vizualizácie projektov zaregistrovaných v ich kontextoch a simulácie ich vývoja v čase projektu. Teraz môžete v meste vidieť, ako sa stromy vyvíjajú. Vyvinul som tiež spoločnosť, ktorá sa zaoberá iba modelovaním krajiny a umožňuje vám ponoriť sa v reálnom čase do scén, ktoré predstavujú presne to, čo chcete vytvoriť.

Mohli by ste nám odporučiť záhradu?

Povedal by som vám, aby ste šli do Nouméy, ale je to trochu ďaleko, preto by som vám odporučil navštíviť záhrady, ktoré skrývajú skutočných nadšencov. Nepošlem ťa na luxemburskú záhradu, aj keď je to nádherná záhrada, ale skôr tajné záhrady Vaulx v Haute-Savoie, kde rodina Moumenov každý rok vynáša okolo domu novú scénu. Je to skutočné dielo nadšencov, inovatívne a zmiešané na ploche 7000 m2! Čítať: Parky a záhrady vo Francúzsku s edíciou Rivages Slovník záhrad a krajiny s edíciami Jean-Michel Place> Viac informácií na www.thebaud-tup.fr