Všetko o udržiavaní orchideí

Všetko o udržiavaní orchideí

Ako udržiavať orchidey? Veľká rozmanitosť orchideí distribuovaných po celom svete predstavuje skutočný problém pri definovaní všeobecnej stratégie údržby týchto rastlín. Každý druh má svoje konkrétne obmedzenia, čo si vyžaduje presné znalosti. Avšak z výberu jedného z veľmi populárnych, Phalaenopsis, je možné opísať hlavné obrysy pestovania bežných orchideí. Tieto všeobecné princípy sa môžu navzájom prispôsobiť podľa niekoľkých kritérií z orchideí kvetinárov a záhradných centier. Phalaenopsis, pôvodom z juhovýchodnej Ázie, je epifytická rastlina, to znamená, ktorá rastie na stromoch. Toto prírodné prostredie bolo pre epifytické orchidey doplnené zloženým substrátom. Phalaenopsis pochádza z motýľa, motýľa, ktorý evokuje jeho kvet, preto sa nazýva motýľová orchidea. Existuje mnoho hybridov tohto druhu, ktoré každému umožnia uplatniť svoje know-how pri pestovaní týchto rastlín, vďaka ktorým sa vám sníva.

Výber Phalaenopsis a jeho miesto v dome

Vaša voľba bude predmetom zdanlivo dobrého zdravia a bohatého na púčiky kvetov. Listy - najmenej tri - bez škvŕn by mali byť veľmi zelené, pevné a mäsité. Korene musia byť početné a musia mať zelenú alebo červenú špičku s vedomím, že niektoré musia byť antény a siahať za črepník, ktorý musí mať dobrú stabilitu. Počas spiatočnej cesty domov sa vyhnite tepelným šokom. Vo vhodnej miestnosti nainštalujte orchidea na okraji okna, aby bolo dostatok svetla. Žiadne priame slnko; stlmte svetlo, ak smerujete na juh. Žiadny kontakt s oknami kvôli teplu alebo chladu. Ak je okno na sever, je lepšie poskytnúť umelé svetlo.

Phalaenopsis: podmienky pestovania

Phalaenopsis je pôvodom z tropických vlhkých a teplých lesov, preto potreba dennej teploty 18 až 30 ° C. Teplota v noci by nikdy nemala byť nižšia ako 12 ° C. Rastlina potrebuje vlhkosť najmenej 60%, ktorá sa dosiahne vďaka blízkosti podložky obloženej ílovými guľami napoly kúpania vo vode alebo zvlhčovača vzduchu. Phalaenopsis nemá rád nadbytočnú vodu, jej korene musia „dýchať“. Polievanie slabo mineralizovanou vodou raz alebo dvakrát týždenne je viac ako dosť. Nikdy vodu do tanierika alebo kvetináča. Vyvarujte sa navlhčeniu srdca listov. Najlepšia technika je čiastočne ponoriť nádobu na niekoľko minút a okamžite ju vypustiť. Listy alebo vzdušné korene je možné striekať aj za horúceho počasia. Počas aktívneho rastu rastliny, od marca do septembra, môžeme hnojiť tekutým hnojivom „špeciálne orchidey“, dvakrát mesačne. Aby sa predišlo „spáleniu“ koreňov, pridajte hnojivo niekoľko hodín po zalievaní. Keď sa objavia stonky kvetov, stimulované hnojivom, múdro sa vsádzajú bez toho, aby sa príliš pritiahli.

Presádzanie orchideí

Presádzanie raz ročne je príležitosťou na obnovu príliš rozloženého a zabaleného substrátu, ktorý ovplyvňuje dýchanie koreňov. Príliš veľkorysý rozvoj rastlín vedie niekedy k nedostatočnej stabilite kvetináča. Ideálny čas na presadenie je, keď sa rodia nové listy. Nikdy neriadte počas odpočinku alebo kvitnutia. Konkrétne vytiahnite orchideu zo starého hrnca a podľa potreby ju rozbite. Odrežte mŕtve alebo poškodené korene. Vyberte nový priehľadný plastový obal na sledovanie stavu koreňov a substrátu. Spodok oddeľte odtokovým materiálom, ako sú hlinené gule. Rastlina je umiestnená v strede nádoby, vzdušné korene na jej okraji. Potom vyplňte nový špeciálny substrát „orchidey“ zložený z borovicovej kôry, rašeliniska (rašeliny), dreveného uhlia a fragmentov z expandovaného polystyrénu.

Phalaenopsis sa vracia k rozkvetu

Phalaenopsis môže kvitnúť znova do dvoch mesiacov. Vyrežte odtokovú stopku tesne nad druhým alebo tretím uzlom. Po sekundárnom kvitnutí nakrájajte lícnu stopku s kvetmi, aby ste stimulovali tvorbu nových stoniek v listových osiach. Niekedy sa v hornej časti stoniek kvetov vyvinú sadenice, keikis. Oddeľte ich a vložte do kvetináčov až po dostatočnom vyvinutí listov a koreňov.

Iné zaujímavé orchidey

Cattleya prvý a jeho hybridy nesú nádherné trblietavé kvety (žltá, oranžová, ružová, fialová) s labiliom diferencovaným spodným okvetným lístkom - širokým a často kontrastnými farbami. Rastlina je však o niečo jemnejšia ako Phalaenopsis, potrebuje viac svetla, teploty 20 až 22 ° C počas dňa, chladnejšie v noci najmenej 6 ° C. Nové kvitnutie vyžaduje v zime úplný odpočinok, preto menej slnečného svitu, menej vody a nižšie teploty.
Cymbidium, tiež dobre známe, rád žije vonku od mája do októbra, a znova kvitnúť, potrebuje odpočinok v zime v chladnej miestnosti s malým zalievanie. Zoznam by mohli byť doplnené ďalšími orchideami, ktoré sú k dispozícii od obchodníkov, ako napríklad Dendrobium, Oncidium, Paphiopedilum a Vanda. Musíte si len vybrať!