Krok za krokom: analyzujte pH pôdy

Krok za krokom: analyzujte pH pôdy

Začíname záhradu a zaujíma vás, či vás táto alebo tá rastlina poteší? Alebo ste záhradnícke roky, vždy sklamaním, keď sa snažíte predstaviť takúto odrodu? Uvedomte si, že jednoduchý test pH vám môže pomôcť pri výbere správnej kultúry a vyhnúť sa zbytočným a nákladným zlyhaniam. Niektoré rastliny sa budú skutočne páčiť iba v pôde daného typu a zahynú, ak sa všetky ponúkané podmienky líšia. To je prípad napríklad rododendronu, ktorý vyžaduje rozkvet kyslej pôdy (pHgenêt alebo mak, aby bolo potrebné rozkvitnúť alkalickú pôdu (pH> 7). O čom hovoríme, keď hovoríme o pH (alebo Vodíkový potenciál)? pH je jednotka merania prítomnosti vodíkových iónov v pôde, ktorá je spojená so samotnou povahou pôdy. Túto prítomnosť merame chemickým testom, ktorý odhalí kyslosť. , neutrálnosť alebo zásaditosť pôdy, hodnoty v rozmedzí od 1 do 14, od najviac kyslej až po najalkalickejšiu, pričom neutralita je okolo 7. Táto miera sa líši nielen podľa zloženie pôdy , ale aj to, čo dostáva (dážď, dodatky atď.). Má priamy vplyv na vstrebávanie živín rastlinou a na mikrobiálny život v pôde, ktorej úlohou je premena organickej hmoty na humus.

 

Rôzne pH testery PH meter Pozostáva zo sondy a obrazovky na odčítanie merania, je to najspoľahlivejší prostriedok na meranie kyslosti pôdy. Po zavedení sondy do zeme zmeria potenciálny rozdiel medzi dvoma elektródami umiestnenými v sonde a potom prevedie meranie na jednotku pH. Je však o niečo drahšie a pre jednorazovú potrebu sa môže zdať stovka eur neúnosná. Papier s indikátorom pH Menej presný, je tvorený prúžkami napustenými farebnými indikátormi, ktoré sa odhaľujú podľa kyslosti pôdy. Na papieri sa nachádza chromatická stupnica, ktorá umožňuje porovnanie farby prúžku. Test pH na meranie obsahu vápna Existuje paliatívna metóda, ktorá spočíva v stanovení obsahu vápna v pôde. Tento obsah je priamo spojený s kyslosťou pôdy. Na tento účel používame činidlo, ktoré zafarbením reaguje na prítomnosť vápna. Toto je test, ktorý sme použili. Skúška červenej kapusty Listy červenej kapusty obsahujú farbivá (antokyány), ktoré majú rozlišovaciu schopnosť meniť farbu v závislosti od kyslosti média. Túto látku používajú niektoré komerčné farebné indikátory. Na webe nájdete stránky vysvetľujúce, ako vytvoriť svoj vlastný ukazovateľ pomocou červených listov kapusty ...

Krok 1: Odoberte vzorky


Pomocou transplantátu odoberte 4 malé vzorky z rôznych miest, kde ste zvyknutí na siatie alebo výsadbu kvetov alebo zeleniny. Vzorky sa odoberajú z pôdy s rovnakou fyziognomiou a boli predtým ošetrené rovnakým spôsobom, najlepšie po zbere alebo rozkvetu. Bude potrebné urobiť samostatnú analýzu pre konkrétne prostredie, ako sú násypy, skalky, priekopy, rybníky ... Zem je potrebné zobrať do hĺbky medzi 5 cm a 20 cm alebo jednoduchšie do hĺbky, do ktorej korene rastlín spadajú. sú zvyknutí získavať svoje živiny. Ak je pôda príliš lepkavá alebo príliš vlhká, odoberte vzorky deň predtým a nechajte ich cez noc v prístrešku uschnúť.

Krok 2: Zmiešajte vzorky


Čo nás zaujíma, je získať globálne vyhlásenie o kyslosti pôdy v našej záhrade. Za týmto účelom vzorky dobre premiešajte, pretože veľmi malá časť sa použije na analýzu. Využite príležitosť na odstránenie kameňov a iných nežiaducich zvyškov.

Krok 3: Analyzujte vzorky


Analýzu vykonajte podľa pokynov. Tu sa odporúča zaviesť do sklenenej skúmavky 10 mm pôdy.
Naplňte skúmavku destilovanou vodou (zvyčajne dodávaná). V opačnom prípade je možné použiť demineralizovanú vodu, ale výsledky by sa mohli skresliť, pretože sa špecificky stanovilo používanie destilovanej vody (čistej vody) vyrobenej podľa iného postupu.
Vložte činidlo. V prípade, že sa nás týka, je to jednoduchá peleta. Pretrepte ju dlho, kým sa úplne rozpustí v roztoku.
Obsah pretrepte a nechajte ho sedieť, kým sa roztok nevyčistí a usadeniny neklesnú na dno skúmavky.
Porovnajte získanú farbu s farbou chromatickej tabuľky, ktorá slúži na identifikáciu kyslosti pôdy.

Krok 4: Interpretácia výsledkov

Bohatý na toto učenie máte slobodu zasahovať alebo nie zasahovať do pôdy vašej záhrady. Znalosť kyslosti pôdy a jej zloženia vám povie o jej úrodnosti. Potreby rastlín: - Acidifilné rastliny potrebujú pH medzi 4,5 a 5,5 - Väčšina rastlín sa vyvíja v prostredí, kde je pH medzi 5,5 a 6,5 ​​- Basifilické (alkalické) rastliny potrebujú pH medzi 6,5 a 6,5 7.5 Ak nezasiahnete, znalosť pH vašej pôdy vám umožní prispôsobiť vaše plodiny vášmu typu pôdy. Napríklad zemiaky sú menej náchylné na choroby v kyslom prostredí (pH 5,5). Hydrangea si volia farbu modrej v kyslom prostredí (pH pod 6) a ružovú v neutrálnom prostredí (pH medzi 6 a 7), ako také sú dobrým prírodným ukazovateľom pH. Ak sa rozhodnete zasiahnuť, nemali by ste sa ponáhľať po zemi a rozsah korekcie jedného bodu by sa mal považovať za maximum. - V prípade kyslej pôdy, ktorá je menšia ako 5, môže pridanie vápna alebo horčíka túto kyslosť znížiť a stimulovať jej opätovné zloženie, ale budete musieť pridať organickú hmotu pridaním zalievacej pôdy, kompostu. … Tieto zmeny a doplnenia sa zvyčajne vykonávajú počas zimovania. - V prípade pôdy, ktorá je príliš zásaditá, vyššia ako 8, ju môžete opraviť pridaním humusu alebo rašeliny, čím sa zníži pH.