Krátko

Meď, materiál, ktorý (znovu) objaví

Meď, materiál, ktorý (znovu) objaví

Prvý kov vyrobený človekom, meď je dnes znovu objavená pre svoje viacnásobné vlastnosti. Estetický, kujný, vodivý, 100% recyklovateľný a dokonca antibakteriálny. Je to základ mnohých inovácií, ktoré ovplyvňujú každodenný život.

Meď v ekologických inováciách

Vplyvom potreby výroby, ktorá spotrebuje menej energie, času a surovín, sa priemyselní dizajnéri stavia na suroviny, ktoré si vyžadujú malú transformáciu a zaručujú mnoho vnútorných vlastností, ako je recyklovaný papier, uhlík a meď. Ocenenie Interiérová inovácia 2012 práve vybralo „medenú lampu“ od Sebastiena Goldschmidtboeing, mladého nemeckého návrhára, ako víťaza. V tomto stvorení s minimalistickým dizajnom je zrejmá snaha o úsporu prostriedkov. Meď, vybraná pre svoju elektrickú vodivosť a pre svoj lesk, ideálna pre odrážajúce svetlo, hrá úlohu spínača (dlhá tyč umožňuje nastaviť intenzitu svetla), chodidlo a tienidlo , Ďalší príklad: koncepčné vozidlo Peugeot „Onyx“, ktoré na rozdiel od klasických automobilových kódov zdôrazňuje suroviny. Meď, veľmi poddajná, je uložená v listoch na blatníkoch automobilu, čo vytvára výrazný kontrast k matnému uhlíku. Jeho recyklovateľnosť odráža recyklované noviny, ktoré sa použili na zostavenie prístrojovej dosky. Nakoniec na meď nie je potrebný žiadny lak, lak ani špeciálna údržba. Patina pôsobí ako prírodná ochrana a zaručuje vyvíjajúcu sa estetiku.

Meď, antibakteriálny materiál

Početné vedecké štúdie a experimenty preukázali účinnosť medi proti baktériám v nemocniciach. Prostredie vybavené medenými povrchmi môže znížiť riziko nákazy nozokomiálnymi chorobami o 40%. Objavy sa teraz dajú aplikovať na každodenné predmety. Cieľom je permanentne odstraňovať baktérie a baktérie, ktoré každý deň kolonizujú postihnuté objekty, a zabrániť infekciám, ako je chrípka alebo gastroenteritída. V tejto oblasti prichádzajú prvky, ako napríklad klávesnica počítača, do čela zdrojov kontaminácie. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam medi sa klávesnica vyrobená z tohto kovu samodezinfikuje a v priebehu niekoľkých minút dôjde k eradikácii medzi 90% a 100% baktérií. Podobne aj supermarkety a mobilné telefóny sú hniezdami pre baktérie. Priamy vplyv by mohol byť významný: odhaduje sa, že 80% infekcií sa prenáša kontaktom s kontaminovanými povrchmi.

Meď sa stáva látkou

Vďaka svojej kujnosti sa meď dokonale hodí do procesu tkania. Jednou z prvých dizajnérov, ktorá využila túto príležitosť, bola Francúzka Sophie Mallebranche, špecializujúca sa na výrobu a výrobu kovových tkanín na báze medi. „Vďaka 900 nuansám medi môžeme úplne uvoľniť chromatické polia.“ Okrem dekoratívneho charakteru je medená tkanina tiež vyhľadávaná pre svoju schopnosť blokovať elektromagnetické vlny. Medená a strieborná kompozitná tkanina vytvára efekt Faradayovej klietky. Medená tkanina je vážna cesta, ako znížiť vystavenie ľudí vlnám, či už v domácnosti, vo forme záclon alebo v profesionálnych kruhoch: napríklad vodiči metra, nemocničný personál alebo agenti EDF. Medená tkanina je tiež zaujímavá pre ďalšie vyspelé priemyselné odvetvia: v letectve, ktoré je ľahšie a vodivejšie, by mohlo nahradiť určité káble. Ak sa chcete dozvedieť viac: eurocopper.org copper.org www.ma-maison-merite-du-cuivre.fr