Podrobne

Krok za krokom: udržiavajte svoje záhradné náradie

Krok za krokom: udržiavajte svoje záhradné náradie

Je isté, že správne nástroje výrazne uľahčujú úlohu záhradníka. Správne nástroje však spolu hovoria a hrozí, že sa stanú „zlými nástrojmi“. O to väčší dôvod to robia pred zimou, pretože zostanú pár mesiacov v miestnej záhrade, ktorá je často vlhká. Dobrá príprava na novú jar, ktorá sa blíži! obtiažnosť : ľahké náklady : menej ako 10 EUR Potrebné náradie : - Ľanový olej alebo podobný olej - Mazací olej - Bielidlo - Kôš na odpadky - Kartáč na šalát - Drôtená kefa

Náradie, ktoré je v styku so zemou, očistite


Pri použití sa zem pevne drží nástrojov. Aj keď to nie je skutočne nepríjemné, je lepšie ho odstrániť z jednoduchých dôvodov: hrdza sa môže usadiť, drevo môže oslabiť a nakoniec vaše nástroje v priebehu rokov strácajú svoju účinnosť. A potom je také pekné začať so záhradou opäť so zdravými nástrojmi, že malá hodina, ktorú je potrebné venovať, je veľmi prospešná, že z toho dostanete!

Krok 1 - Namočte sa


Hlavy nástrojov s dlhou manipuláciou (rýľ, hrable, mop, motyka, motyka, atď.) Ponorte do koša naplneného polovicou vody a pridajte trochu bielidla na ich dezinfekciu. Nechajte niekoľko hodín vsiaknuť, aby lepkavá pôda zjemnila.

Krok 2 - Rub


Vyčistite kefkou na šalát, aby ste odstránili všetky zvyšky. Ak sú vaše nástroje nové a natierané, neotierajte brúsnym papierom, čím hrozí riziko vystavenia kovu a odstránenia ochrannej vrstvy náteru, čo spôsobí opačný účinok, ako je požadovaný. V prípade nástrojov, ktoré sú už zvetrané, môžete na odstránenie škvŕn použiť drôtenú kefu alebo brúsny papier.

Krok 3 - Opláchnite

Bielidlo je žieravé, preto náradie dobre opláchnite čistou vodou!

Krok 4 - Skontrolujte


Skontrolujte všetky upevňovacie prvky držadla / kovového kužeľa. Ak je to potrebné, neváhajte vymeniť nechty za skrutky.

Krok 5 - Chráňte oceľ


Po uschnutí, aby ste zabránili vzniku hrdze, potiahnite kovové časti ľanovým olejom alebo včelím voskom (s antibakteriálnymi vlastnosťami) pomocou kefy alebo látky. Ak máte „organického“ liehu, vyvarujte sa syntetického tuku, odpadového oleja a vykurovacieho oleja.

Krok 6 - Chráňte drevo


Dávajte pozor na rukávy: ak sú rozdelené, nezabudnite ich vymeniť pred jarom, nečakajte, až sa zlomia! Každý nástroj má špecifickú rukoväť (zakrivenie, dĺžka, priemer). V obchode si vyberte štítok, ktorý vám vyhovuje. Ak sa rozhodnete pre drevo, myslite na „miestne“ a používajte rukoväte popola, pretože sú veľmi pevné. Existujú ešte tvrdšie lesy, ako napríklad hikor (orech), ale pochádza zďaleka, príliš ďaleko. Na rukávoch, ktoré nie sú lakované, nalejte trochu ľanového oleja, aby ste ich vyživovali a chránili. Tu budú vaše nástroje trpezlivo čakať na budúcu sezónu, zostanú len uložené pod krytom!

Nádoby dezinfikujte

Málo sa na to premýšľa, ale aj kvetináče by sa mali dezinfikovať. Sú vektormi chorôb rovnako ako nástroje a tým skôr, ako privítali chorú rastlinu. Nezabudnite na tútorov, aby ste sa tiež namočili.
Na dezinfekciu kvetináčov a podielov ich ponorte do vody, do ktorej nalejete trochu bielidla. Voda predtým používaná na záhradné náradie bude v poriadku. Dezinfekcia sa vzťahuje na terakotové, plastové a dokonca aj drevené kvetináče. Po ponorení ich očistite. Opláchnite ich a osušte.

Vyčistite ostré nástroje

Krok 1 - Vyčistite


Položte sa na pracovný stôl alebo stôl a vyčistite svoje rezné nástroje, ktoré majú mechanickú časť (záhradnícke nožnice, nožnice, plotostrihy, odrezávače konárov ...).
Veľmi hrdzavé časti môžu byť prané oceľovou vlnou alebo brúsnym papierom.

Krok 2 - Zaostrenie


Náradie naostrujte brúsnym kameňom (v prípade záhradníckych nástrojov existujú skosené kamene) s ohľadom na uhol ostrenia nástroja. Upozorňujeme, že ostré nástroje s dvoma čepeľami (nožnice, nožnice na strihanie atď.) Je možné nabrúsiť iba na jednej strane čepele, druhá musí zostať úplne rovná, aby sa zaistil čistý a čistý rez. Najlepšie je pozorovať, ako bol nástroj nabrúsený predtým, ako niečo urobíte. To isté urobte pre väčšie nástroje (háčik, kosu alebo náradie s príliš matnou rukoväťou), ale tentoraz s brúskou. V opačnom prípade bude trik urobiť sladký spis.

Krok 3 - Dezinfikujte

Čepele čistite a dezinfikujte metylovanou liehovinou alebo 90 ° pomocou tkaniny.

Krok 4 - Chráňte


Potom čepele chráňte, pretože budú hrdzavieť. Buď s malým ľanovým olejom alebo, pre odvážnejších, trením malé čepele (nôž, štep ...) pomocou "Miror". Pretože ich okrem žiarenia chráni aj pred hrdzou. Nezabudnite na špirálové alebo listové pružiny, ktoré sú tiež vyrobené z ocele.
Natočte otočný mechanizmus alebo nápravu mazacím olejom a niekoľkokrát ovládajte nástroj, aby mohol preniknúť.

Krok 5 - Uchovajte

Náradie skladujte mimo vlhkosti.

Elektrické náradie

Tu je niekoľko všeobecných tipov, ale najlepšie je nájsť príručku, ktorá sa dodáva s týmto nástrojom. - Sviečky vyberte, očistite ich drôtenou kefou a potom ich vložte späť. - Skontrolujte vzduchové filtre a prípadne ich vyčistite. - Skontrolujte bezpeþnostné pásy (oje a samohybné kosačky). - Namažte všetky diely odporúčané výrobcom. - Ak ste trpezliví, naostrite žaciu lištu mäkkým kolesom alebo spisom. Ak je iba mierne skrútený, vyrovnajte ho hmotou. V opačnom prípade bude potrebné vymeniť. To isté urobte s čepeľou krovinorezu. - V prípade reťazovej píly, pred uskladnením odstráňte reťaz a vodiaci a ochranný olej proti rozstrekovaniu. Ak ju potrebujete naostriť, choďte k špecialistovi alebo to urobte sami s krysím chvostom prispôsobeným veľkosti zubov. - V prípade štvortaktných motorov - olejová nádrž oddelená od benzínu - vypustite olej tak, že na niekoľko minút necháte motor bežať, až potom skvapalníte a vymeňte ho za nový olej. - Ak používate bežný benzín, vyprázdnite nádrž a nechajte motor bežať na voľnobežných otáčkach, až kým sa nevyčerpá palivo. Zabráni sa tým usadzovaniu v karburátore a problémom s opätovným naštartovaním. - Ak používate alkylovaný benzín (čistejší a netvoriaci sa), pred skladovaním naplňte nádrž po okraj, aby sa zabránilo kondenzácii vody v nádrži kvôli zmenám teploty, prísľub náročných reštartov.