Krok za krokom: výsadba jesenného cesnaku

Krok za krokom: výsadba jesenného cesnaku

Od prvého prechladnutia, aj keď sa zdá, že príroda je pokojná, zostáva niekoľko rastlín, ktoré by sa mali pozvať na zeleninovú záhradu ako príprava na jarnú a letnú úrodu. Cesnak s názvom „jeseň“ je jedným z nich. Výsadba sa uskutočňuje od októbra do januára, keď sa začne chladiť. Môžete ho jesť zelene od mája a suché od júla. V čase, keď sa práca v zeleninovej záhrade spomalila dobre, prečo sa pripraviť o takúto kultúru tak ľahko a sviežo? Pretože pestovanie cesnaku je skutočne ľahké, jeho úspech závisí od dodržiavania niekoľkých jednoduchých pravidiel: dobre vyberajte semeno, vyhýbajte sa vlhkosti a neprispievajte kompostom ani hnojivom. Cesnak sa darí v chudobných, dobre odvodnených pôdach, s opačnými podmienkami, ktoré pravdepodobne spôsobia hnilobu. Všimnite si, že cesnak je plodina, ktorá sa dokonale hodí na balkónové záhradníctvo: na jeseň zasadte strúčiky klinca a na jar budete mať radosť z ochutnávky čerstvého cesnaku. Jemne nakrájané, je to potešenie z vašich šalátov, jeho chuť je menej výrazná ako chuť cesnaku. Neodhadzujte stonky: jedia sa tiež ako pažítka a vytvárajú chutné korenie! V cesnaku je všetko dobré! Môžete ju tiež nechať v zemi, kým nebude kvitnúť, aby ste využili jej pekne ružové pompomy vyrobené z množstva malých kvetov. Dobrý a krásny, cesnak je tiež a predovšetkým vzácny zdravotný prínos. obtiažnosť: jednoduchý náklady: v prípade hláv cesnaku asi 5 EUR sáčok s obsahom 500 g spermy Potrebné nástroje: - grelineta alebo vidlička - serfouette (ak zasadíte na kopci) - šnúra (voliteľné)

Krok 1 - Vyberte si svoje semeno

Vyberte si semeno podľa kritérií, ktoré sú pre vás dôležité. Pri jesennom cesnaku existujú biele a fialové odrody, pričom fialky sú zvyčajne skoršie. Môžete si vybrať kritérium podľa vášho výberu: skorosť, úrodnosť, vytrvalosť, belosť, miesto určenia (zelená, polosuchá alebo suchá) alebo kvalita konformácie. Pokiaľ ide o objem, môžeme očakávať, že zasadíme 6 až 8 metrov od 500 g osiva.

Krok 2 - Pripravte pôdu

Vyberte pozemok, na ktorom v predchádzajúcich 2 až 3 rokoch nedošlo k pestovaniu rastlín z rovnakej rodiny (t. J. Cibule, šalotky a póru). Princíp striedania plodín obmedzuje choroby a vyčerpanie pôdy, ktoré pozorujeme, keď rastliny tej istej rodiny čerpajú jedlo, ktoré potrebujú, niekoľko rokov za sebou, rovnaké poschodie.
Potom pripravte pôdu. Aby ste to dosiahli, burinu a prevzdušnite pôdu pomocou vidlice alebo grelinette.

Krok 3 - Nakreslite drážky

Plodiny sú často atraktívnejšie, keď sa zelenina pestuje v pravidelných radoch. Za týmto účelom môžete použiť šnúru (jednoduchá šnúra natiahnutá medzi dve palice spôsobí trik) alebo môžete ako pomôcku použiť rukoväť jedného z vašich nástrojov: položte ju do voľnej pôdy, stlačte nohou a otočte sa hrá!

Krok 4 - Nakreslite kopce (voliteľné)

V prípade ťažkej pôdy a / alebo vlhkej oblasti je vhodné pestovať cesnak na kopci, aby sa podporilo odtok vody. Použite dolly na modelovanie kopcov (výška 5 až 10 cm je viac ako dosť) alebo ich tvarujte ručne.

Krok 5 - Zbierajte klinčeky

Otvorte hlavy a zbierajte periférne klinčeky: sú najlepšie trénované a najproduktívnejšie. Malé stredné klinčeky sa nestratia: použijete ich v kuchyni.

Krok 6 - zasadte klinčeky

Strúčiky klinčekov zasadte do vrchu kopca rýchlosťou vždy každých 10 cm tak, že ich pritlačíte prstami do hĺbky 3 cm. Horná časť klinčekov by mala byť zarovnaná s povrchom.

Krok 7 - Ľahko stlačený ... a je hotovo!

Nakoniec pôdu zľahka zafarbite pri spodnej časti žiaroviek. V tomto bode sa práca zastaví. Nie je potrebné vodu, práve naopak, pretože cesnak sa obáva vlhkosti. Medzi výsadbou a zberom bude jedinou prácou pravidelné okopávanie, ktoré potláča burinu a prelomí zemskú kôru okolo cibúľ.
Nechajte rásť do mája (pre zelený cesnak) alebo do júla (pre suchý cesnak). Kúzlo je to z koreňovej zeleniny: z jednoduchej hľuzy (pre zemiaky) alebo klinčeka (pre cesnak) sa vysadí nová noha alebo nová hlava a potom sa produkujú až viac ako 10-násobok počiatočnej „stávky“!