Všetko o konzervovaní ovocia a zeleniny

Všetko o konzervovaní ovocia a zeleniny

Zeleninová záhrada dáva úplne, živé ploty sú ozdobené lahodnými lesnými plodmi, stánky skorej zeleniny sú veľmi farebné a lákavé ... Na konci leta je produkcia na svojom vrchole, do tej miery, že ju už nevieme kam dať hlavu! Môžeme nasmerovať našu produkciu tým, že dáme zeleninu kolegom, susedom, banke potravín. Je tiež možné, s trochou času a znalosťou niekoľkých techník, ponechať časť úrody, aby ste si ju mohli užívať po celý rok. Prostredníctvom nasmerovania jej nadbytočnej výroby máme preto potešenie z nájdenia dobrej chuti paradajok v zime, bez ekologických a chutí! - zelenina vyrobená mimo sezónu. Ochrana je tiež ekonomicky dôležitá, keď je záhrada plná, pre tých, ktorí majú sklon k potravinovej sebestačnosti. Aj obyvatelia miest si môžu tieto potešenia nárokovať v čase, keď sú stánky na trhu plné lacných sezónnych produktov, nákupom ovocia a zeleniny v debnách, ktoré ich transformujú na chutné džemy alebo konzervy. Všeobecne platí, že existuje viac spôsobov, ako umiestniť ovocie a zeleninu, ako si myslíte, že môžeme kombinovať, aby sme menili radosť. Toto je prípad paradajok, ktoré sa dajú sušiť, variť a potom zmiešať a uložiť ako coulis na zimnú pizzu, zmrazené v štvrtiach, ktoré sprevádzajú zimné jedlá alebo zvyšujú chuť polievky, alebo - keď sú je stále zelený - pripravený v lahodnom džeme. Ste v pokušení? Všetko, čo musíte urobiť, je nájsť tú správnu techniku: váš vkus, čas, jedlo, ktoré máte.

Konzervovanie ovocia a zeleniny teplom

Sladké alebo slané potešenie, všetko ide! sterilizácie Sterilizácia umožňuje konzervovať potraviny tak, že sa na určitý čas zohrejú na vysokú teplotu, pričom teplota a doba varenia sú funkciou kyslosti zložiek. Čím je teda kyslejšie jedlo (napríklad paradajka) a tým kratšia je doba sterilizácie. Viac informácií nájdete v dokumentácii k vášmu sterilizátoru. Sterilizácia je upokojujúci proces, pretože vysoké dosiahnuté teplo umožňuje vylúčiť akékoľvek bakteriálne riziko. Druhá strana mince: je to energeticky náročná technika, ktorá ničí časť vitamínov. Džem a iné sladké dobroty Džem je najjednoduchší spôsob prípravy, oveľa viac ako konzervované potraviny, ktoré nie vždy fungujú a pri ktorých ovocie niekedy stráca chuť a farbu. Konzerváciu zabezpečuje cukor, ktorého hmotnosť sa rovná hmotnosti ovocia. Ovocie a cukor sa tavia a varia v miske, ideálne z medi pre lepšie priľnutie a lepšie odparovanie vody. Keď džem začne zhusťovať, jednoducho ho preneste, stále vriaci, do pohárov. Potom sa vám objaví niekoľko techník: na hornú časť hrnca nalejte tenkú vrstvu parafínu alebo ju po utiahnutí veka nechajte vychladnúť. Môžete tiež pripravovať želé pomocou iba ovocných štiav. V takom prípade využite buničinu na výrobu sladkého jedla, ktoré ocenia všetci: ovocné pasty!

Konzervovanie ovocia a zeleniny v chlade

Skladovanie zeleniny v chlade sa uskutočňuje v mrazničke pri teplotách od -18 ° C do -30 ° C. Malo by sa jedlo pred zmrazením blanšírovať, t. J. Rýchlo prejsť vriacou vodou? Všetko záleží na danom jedle. Tie, ktoré sú kyslej povahy (paradajky, paprika, ovocie), nevyžadujú toto ošetrenie, ktoré sa na druhej strane vzťahuje na všetku ostatnú zeleninu, na ktorú sa vzťahuje pokuta, keď je vidí, ako pokračuje vo svojom cykle zhoršovania. Po ochladení a osušení sa zelenina uloží do plastových vreciek. Najdôležitejšie riziko súvisiace s chladením spočíva v zlyhaní mrazničky alebo výpadku prúdu, napríklad v dôsledku prudkej búrky, s rizikom straty všetkého, ak sa tento výpadok včas nezistí ... pretože to, čo bolo zmrazené, sa nedá znovu zmraziť! Ak nie ste niekoľko dní neprítomní, informujte suseda, ktorý bude sledovať vašu inštaláciu počas búrky.

Konzervovanie surového ovocia a zeleniny

Určitá zelenina sa môže prirodzene uchovávať mesiace. Uskladnenie v pivnici alebo v podkroví Koreňová zelenina je najudržateľnejšia. Zemiaky budú držať v prepravkách alebo v pytlovinách, na suchom, tmavom a vetranom mieste (najlepšie v pivnici). Aby si ich mrkva udržala dlhú dobu, mrkva sa uloží do prepravky naplnenej pieskom alebo rašelinou. Pokiaľ ide o alliaceae (cesnak, cibuľa a šalotka), môžu sa držať visiace v copoch alebo v prepravkách. Pravidelným monitorovaním sa zistia hnijúce predmety a zabráni sa ich nákazám odstránením.
Zachovanie na mieste Skladovanie na svojom mieste je tiež dokonale vhodné pre koreňovú zeleninu, ktorá si potom udržuje svoju čerstvosť niekoľko mesiacov. V čo najjednoduchšom prípade necháte zeleninu na svojom mieste a prídete ich zbierať podľa potreby. Potom sa treba obávať dvoch nevýhod: námraza a sneh, ktorý vám zabráni, pokiaľ vydržia, v prístupe k vašim plodinám, a prítomnosť hlodavcov, ktorí pravdepodobne bez súhlasu prijmú aj svoj potravinový podiel! Aby ste sa vyhli týmto nedostatkom, je rozumné umiestniť zeleninu do sila, ktoré môže byť jednoducho vykopané v zemi a ktorého dno a steny budú chránené tehlami alebo doskami. Nahromadite zeleninu, potom ju prikryte slanou alebo suchou paprade a zakončite krytom, aby ste ich ochránili pred mrazom. Skladovanie v dome Určitá zelenina, ako sú tekvice a tekvica, nájde priamo v interiéri miesto na výber. Tam sa nebudú musieť báť mrazy. Ak máte priestor na ich privítanie, čo by mohlo byť veselejšie, keď príde zlá sezóna, ako na okuliare krásnych tekvičiek tmavomodrej farby na vašej pracovnej ploche alebo v peknom koši?

Konzervovanie ovocia a zeleniny bez varenia alebo takmer

Tieto techniky s nízkou spotrebou energie umožňujú zachovanie vitamínov a chutí potravín. Skladovanie v oleji Olej chráni produkty pred kontaktom so vzduchom. Pre dokonalú bezpečnosť potravín vyberte recepty, v ktorých jedlo najprv prechádza okyslením alebo varením, aby ste vylúčili akékoľvek bakteriálne riziko. Kľúčové recepty zahŕňajú papriku a marinované huby. Uchovávanie v octe Táto technika, málo praktizovaná, je nám však známa prostredníctvom symbolického receptu: uhorky! Kyselina octová obsiahnutá v octe je tiež tajomstvom konzervovania uhoriek našich anglosaských priateľov. lactofermentation Táto energeticky úsporná technika, ktorá je málo známa alebo skôr zabudnutá, uchováva jedlo so všetkou sviežosťou a vitamínmi. Používa soľ a aromatické látky, ktoré spôsobujú okyslenie životného prostredia, čím bránia rozvoju baktérií. Zelené fazule sa dobre skladujú v tejto forme, a ešte viac ako kapusta v kapustovej forme, najznámejší laktofermentovaný prípravok! Skladovanie v alkohole Alkohol nemá rád baktérie, je dobre známy! To je dôvod, prečo je toto notoricky známe antiseptikum bezpečnou stávkou na skladovanie, najmä na ovocie. V priebehu času sa arómy a cukry z ovocia rozpúšťajú v alkohole a vytvárajú sukulentné likéry v rovnakom čase ako kandizované ovocie. V závislosti od receptov budete používať neutrálne (brandy typ) alebo ovocné (typ port, koňak alebo víno) alkoholy. K kultovým receptom patria čerešne v brandy a hrušky v pikantnom červenom víne.

Konzervovanie ovocia a zeleniny sušením

Pôžitok zo sušenej zeleniny už nie je vyhradený iba pre obyvateľov slnečných oblastí. Elektrické sušičky sa rozšírili a umožňujú každému sušiť nadbytočné plodiny, aby si ich mohli užívať po celý rok.
Výhodou sušenia je, že nepredstavuje žiadne technické ťažkosti, že si dobre zachováva chuť čerstvého produktu a že takto konzervované jedlo zaberá málo miesta. Techniky sú rôzne: sušenie na slnku na čerstvom vzduchu, v predhriatej rúre, potom vypnuté, na radiátore, elektrickým alebo solárnym sušičom ... Môžu sa ľahko postaviť. Akonáhle je vaše ovocie a zelenina suché, uložte ich do vzduchotesných škatúľ. V čase konzumácie ich budete používať tak, ako sú, alebo rehydratované (fazuľa, šampiňóny, paradajky ...) v závislosti od druhu a cieľa. Upozorňujeme, že sušenie je ideálna technika na konzervovanie aromatických bylín.

Ako nájsť cestu okolo?

Nezabudnite správne označiť svoje produkty bez ohľadu na zvolenú techniku ​​uchovávania. Názov produktu nestačí, pridajte aj dátum. To vám umožní zistiť, ktoré džemy alebo konzervy sa majú jesť ako prvé. Pre výrobky vložené do mrazničky je ideálne zostaviť zoznam, ktorý budete zavesiť na dvere, vždy s menom a dátumom, ktorý vám zabráni strate potravín, pretože neviete, čo je na spodku mrazničky. , Majte dobrú ochutnávku!