Články

Oleandrové choroby: ako ich liečiť?

Oleandrové choroby: ako ich liečiť?

Aké sú choroby a parazity oleandra?

Veľmi pekné s farebnými kvetmi a lesklým zeleným listom oleander je bohužiaľ pomerne krehký kvetinový ker, ktorý sa môže stať terčom mnohých škodcov a chorôb v záhrade (alebo sa pestuje v kvetináčoch na terase alebo balkóne!).

Tu sú hlavné choroby oleandrova najmä ako diagnostikovať ich prítomnosť vo vašej rastline:

 • Aphis nerii, tiež známy ako vošiek oleandrov, Na jar, v lete alebo na jeseň tento hmyz miluje pristávanie na listoch oleandrov, aby sa živil jeho šťavou. Oleander, ktorý sa podrobuje opakovaným útokom vošiek, sa ľahko rozozná: jeho listy sa budú na seba krútiť, potom sa pred pádom stanú čiernymi. Ale to nie je všetko: vošky môžu tiež prenášať na oleander dve choroby: bakterióza a plesnivé formy.
 • Červcovité, Mealybugs sú hryzenie hmyzu, ktorý sa podobne ako vošky živí miazgou oleandra. Zbavený časti svojej šťavy, oleander, ak podstúpi útok mnohých mealybušiek (existujú rôzne druhy), nebude dlho mrhať. Hmyz z mierky môže tiež preniesť hroznú chorobu na oleander: špinavú pleseň.
 • žltý pavúk, Keď sa blíži letná sezóna, žltý pavúk sa skrýva pod a na listoch oleandra, aby sa živil jeho šťavou. Výsledkom je oleandr, ktorého lístie sa mení zo zelenej na sivú a stráca svoju vitalitu. Zaznamenali sme žltého pavúka so sieťou, ktorá sa prepletá okolo listov kríka.
 • Sooty forma, Plesnivá forma je oleanderova choroba ktorý sa vyvíja, keď je ker napadnutý veľkým počtom múčnatiek. Po vyživovaní miazgou kríka bude tento strom skutočne vylučovať viskóznu medovicu, ktorá postupne pokryje huby - čo bude mať na listoch vizuálne za následok jemný začernený film. Aj keď kolonizácia oleandra mierkou nemusí nevyhnutne viesť k smrti rastliny, výrazne ju oslabuje a spôsobuje jej vädnutie.
 • pleseň, Bakterióza je ochorenie oleandrov, ktoré sa môže pri ošetrovaní rastlín prenášať hmyzom alebo človekom. Z vizuálneho hľadiska má bakterióza za následok výskyt čiernej nekrózy (chancres), najmä na mladých vetvách kríka, ktoré ich deformujú a bránia správnemu vývoju oleandrov.
   

Oleandrové choroby: ako proti nim bojovať?

 • pre bojovať s voškami, môžete si kúpiť buď slunéčko sedmitečné, ktoré radi hodia tieto druhy hmyzu, alebo sprejovať napríklad ekologické roztoky na báze oleandra na báze čierneho mydla, žihľavy a hnoja.
 • pre uzdraviť oleander napadnutý mealybugmiefektívnym riešením je odstránenie hmyzu z vodného kameňa ručne pomocou handričky potiahnutej niekoľkými kvapkami tekutého prostriedku na umývanie riadu. Tento hmyz je skutočne veľmi odolný voči vode. Proti tomu je preto možné bojovať s mastnejšími výrobkami. Toto riešenie môže fungovať, ak je váš oleander malá rastlina, ktorá ešte nie je úplne zamorená múčnatkami.
 • pre zabrániť žltý pavúk na to, aby ste mohli plátno natrieť na listoch svojho oleandra, neváhajte použiť repkový olej alebo opláchnite listy stromu mydlovou vodou.
 • pre zabráňte tomu, aby bol váš oleander zasiahnutý špinavými plesňami, ako prevenciu môžete nastriekať zmes Bordeaux. Ak je na druhej strane oleandr už napadnutý hubou, skúste ho niekoľko dní osprchovať zmesou vody a čierneho mydla.
 • bakterióza je veľmi ťažko liečiteľná, je vhodné odstrániť postihnuté časti vášho oleandra a potom ich spáliť.