Články

Údržba kobercov

Údržba kobercov

Nech je akákoľvek dekorácia interiéru, koberec je určený do všetkých atmosfér. Prináša mäkkosť a pohodlie a dá sa potlačiť v nekonečnej palete farieb. Ale koberce v obývacej izbe, jedálni a detskej izbe sú oveľa viac vystavené nečistotám ako ostatné. Preto je užitočné vedieť, ako si vaše koberce denne udržiavať alebo ich oddeliť, bez toho, aby ste riskovali zničenie ich pôvodných farieb.

Odpojenie kobercov

Zo všetkých kobercov v dome uniká z obývačky iba škvrna od vína, omáčky, kávy alebo čokolády. Pokiaľ ide o detskú izbu, je pravdepodobné, že bude vystavená vodnej farbe, škvrnám od atramentu alebo intarzii plastelíny. Preto je nevyhnutné poznať tipy na odstraňovanie škvŕn, aby bolo možné tento dekoračný doplnok obohatiť. Určite suché čistenie je bezpochyby najlepším riešením na oddelenie koberca bez poškodenia. Z ekonomických dôvodov však niekedy upustíme od toho, aby sme naše koberce vyhodili do čistiarne. V tomto prípade ostáva vykonať chemické čistenie doma. Komerčné výrobky vo forme peny sú vo všeobecnosti celkom účinné pri všetkých typoch škvŕn. Stačí nastriekať veľkorysú vrstvu peny na časť koberca, ktorý sa má vyčistiť, preniknúť produktom do vlákien pomocou kefy s mäkkými štetinami a potom nechať penu pôsobiť podľa pokynov dodávateľa. Po uplynutí tejto doby zostáva vysávač iba na nájdenie čistého koberca. Nechcete používať tento typ produktu? Vedzte, že trochu vody a mydla to zvládne veľmi dobre a bude účinné pri čistení znečisteného koberca. Aby ste sa ich zbavili, stačí ich trieť opatrne a potom ich nechať uschnúť.

Oživenie farieb koberca

Sóda na pečenie je mimoriadne úsporný a veľmi efektívny produkt na obnovenie lesku trblietavých farieb všetkých kobercov v dome. Po opatrnom vysávaní naneste tenkú vrstvu jedlej sódy na celý povrch koberca a pred ďalším vysatím nechajte pôsobiť. Sódu na pečenie je tiež možné pravidelne používať na bežnú údržbu kobercov.

Rutinná údržba hodvábneho koberca

Jemný hodvábny koberec si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Je samozrejme nevyhnutné vákuum niekoľkokrát týždenne, aby sa zbavil prachu a roztočov, ale tiež pred a po akomkoľvek ošetrení proti škvrnám. V prípade silného znečistenia alebo škvŕn je potrebné pri odstraňovaní škvŕn postupovať opatrne. Je dôležité, aby ste si pozorne prečítali pokyny na obale, pretože niektoré peny, prášky a šampóny pre koberce pravdepodobne napadnú vlákna a spôsobia pretečenie farieb hodvábneho koberca. Test sa môže vykonať pomocou vatovej vložky na neviditeľnom rohu koberca. Múdrejší je však najprv použiť mydlo Marseille a špongiu mierne namočenú v čistej vode alebo obsahujúcu niekoľko kvapiek amoniaku, potom opláchnite vodou s nádychom bieleho octu. Napokon, sódu na pečenie a zeminu Sommières možno bez obáv použiť na opotrebovaný alebo veľmi špinavý hodvábny koberec. Zablokujte koberec vo vašej obývačke Naše praktické videá pre domácich majstrov