Čo je tvrdosť vody?

Čo je tvrdosť vody?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čo definuje tvrdosť vody?

tvrdosť vody vyjadruje obsah týchto látok v rozpustených mineráloch, najmä v iónoch vápnika a horčíka. Tieto ióny sú zodpovedné za tvorbu vápenca, čím viac bude voda koncentrovaná v iónov vápnika a horčíka, tým bude ťažšia ... a čím viac bude vápenec

Ale ako voda zaťažuje minerálne soli? Keď prechádza zemou, voda prechádza vápencovými kameňmi a rôznymi geologickými vrstvami; potom sa prirodzene nabije minerálmi! A keďže zloženie pôdy nie je všade rovnaké, tvrdosť vody sa líši v závislosti od regiónov a nebude rovnaká na severe (kde je tvrdá) ako v Massif Central (kde je voda je prirodzene sladké).

poznámka : tvrdosť vody nemá nič spoločné s tým, či je pitná alebo nie. Tvrdá voda je jednoducho dosť tvrdá voda! Na zistenie tvrdosti vody u vás doma sa môžete opýtať na radnici.

Ako merať tvrdosť vody?

Už vedzte, že existuje jednoduchý tip na hodnotenie tvrdosti vody: vodu z vodovodu vložte do hrnca a zohrejte. Ak po zahriatí dôjde k belavému usadeniu, je to vodný kameň alebo vápno, čo znamená, že vaša voda je tvrdá.

Ale vedecky sa tvrdosť vody meria s jej hydrotimetrický titer (alebo TH), vyjadrené vo francúzskom jazyku. Francúzsky titul zodpovedá 4 mg / l vápnika, 2,4 mg / l horčíka a 10 mg / l vápenca.

Vody sa klasifikujú takto:

  • Od 0 do 8 francúzskych stupňov (° f) sa hovorí, že voda je veľmi mäkká;
  • Od 8 do 15 ° f je voda označovaná ako mäkká;
  • Od 15 do 25 ° f je voda mierne tvrdá;
  • Od 25 do 42 ° f sa voda považuje za tvrdú;
  • Voda nad 42 ° f je označovaná ako veľmi tvrdá.

Stručne povedané, keď je hydrotimetrický názov vody vyšší ako 15 ° f, možno ho považovať za tvrdú a tvrdia, že ide o tvrdú vodu.

Tvrdosť vody: môže mať denné následky?

Tvrdá voda je preto viac alebo menej vápenatou vodou, ale je úplne pitná a môžete piť bez strachu pre svoje telo. Navyše, keďže je tvrdá voda bohatšia na vápnik a horčík, môže byť prospešná pre zdravie a chrániť pred niektorými kardiovaskulárnymi chorobami.

Na druhej strane tvrdosť vody môže spôsobovať problémy s domácimi elektrospotrebičmi, ktoré nakoniec skončí s veľkými usadeninami vodného kameňa na stenách, čo im zabráni v optimálnom fungovaní. Nehovoriac o tom, že z dlhodobého hľadiska môže tvrdá voda skončiť značným spôsobom škálovaním vašich potrubí.

Okrem toho sú mydlá a iné čistiace prostriedky v tvrdej vode menej účinné: na dosiahnutie uspokojivého výsledku bude preto potrebné vložiť viac!

Môžeme bojovať proti tvrdosti vody v dome?

V boji proti tvrdosti vody a ochrane domácich spotrebičov a zariadení na výrobu vápenca existuje jednoduché riešenie:zmäkčovač vody, Posledne menovaný umožňuje vypustiť vodu z iónov vápnika a horčíka, ktoré obsahuje (a ktoré podporujú vápno) ich nahradením iónmi sodíka, a teda získaním čerstvej vody.


Video: Způsoby odstraňování tvrdosti vody