Všetko o ihličnanov

Všetko o ihličnanov

Ihličnatý strom, ktorý nesie ovocie v kónickej obálke, sú obzvlášť odolné stromy, nevyhnutné v záhrade, na živých plotoch alebo izolované.

Ihličnany, trvalé dekorácie v našich záhradách

Ako už názov napovedá, ihličnan je strom, ktorý rodí ovocie v kónickej obálke. Pretrvávajúce lístie je pravdepodobne hlavným záujmom tejto veľkej rodiny, až na niekoľko výnimiek: smrekovec, ginkgo biloba alebo plešatý cypřiš, ktorí strácajú lístie v zime. Rôzne farby listov - modrasté, zelené, sivé, zlaté - a veľmi rozmanité siluety ihličnanov ich robia nevyhnutnými stromami alebo okrasnými kríkmi v záhrade, v živých plotoch alebo izolovaných. Existujú dva typy ihličnanov. Veľké ihličnany, skutočné stromy a trpasličí ihličnany (malý vývoj), ideálne pre skalky a malé záhrady. Výška ihličnanov je teda veľmi variabilná, od obrovských amerických sekvojov vyšších ako 100 metrov až po miniatúrne odrody. Veľká rozmanitosť veľkostí, tvarov a farieb umožňuje výber bez ohľadu na povrchy, konfigurácie alebo vlastnosti terénu. Ihličnany môžu byť vertikálne (stĺpcové, vretenovité, kužeľovité), zaoblené (guľôčkové alebo kríkové) alebo horizontálne (šírenie alebo plazenie). Niektoré stromy dokonca menia svoju siluetu počas svojho rastu, napríklad céder, ktorý najskôr dorastie do kužeľa a potom, keď je dospelý, sa rozšíri. Vytrvalý, ihličnan má pozoruhodnú životnosť, vyžaduje malú starostlivosť a údržbu a často nevyžaduje žiadne prerezávanie, s výnimkou tých, ktoré sú určené na zabezpečenie. Pokiaľ ide o pôdu, musí byť priepustná a chladná. Ak je ihličnan nenáročný, môžeme však príležitostne pridať trochu vhodného hnojiva, ak je pôda chudobná. Ošetrenie je v ihličnanoch prakticky zbytočné, iba niektoré odrody sa obávajú určitých chorôb a najmä útokov červených pavúkov (výskyt hnedých škvŕn na listoch, ktoré sa stenčujú) alebo dokonca procesných húsenice.

Obdobie výsadby

Zakorenenie je v septembri až októbri, keď je krajina ešte teplá, naj zaručenejšie. Po uplynutí tohto obdobia budete musieť počkať do nasledujúceho apríla. Nezabudnite rešpektovať vzdialenosti výsadby! Niektorí ihličnanov zažívajú výrazný vývoj, takže sa dozviete o ich veľkosti ako dospelí a poskytnú im dostatok voľného miesta.

Cedar, veľmi rýchlo rastúci

Thuja, ktorá sa používa hlavne na vytváranie vysokých plotov alebo clony, nie je najestetickejšou ihličnanou, ale jej rýchlym prínosom je jej rýchly rast a odolnosť. Ľahko sa rozozná podľa vždyzeleného zeleného alebo zlatého lístia, ktoré je tvorené šupinami zasunutými do seba. Trpaslík alebo obr (do 30 m) v závislosti od odrody sa dá thuja použiť ako opona zelene ako hranica, v skalkách alebo izolovaná. Thuja nájde svoje miesto všade v kužele, v plesoch, v stĺpoch, na záhrade, na terase a dokonca aj v kvetináčoch. Tento ihličnan sa prispôsobí všetkým situáciám. Pokiaľ pôda je chladná a dobre odvodnená alebo dokonca podnebie, nevyužíva pôdu a všade sa teší. Slnečná alebo čiastočná expozícia v tieni mu vyhovuje, pokiaľ je chránený pred slnkom (ktoré by mohlo spáliť jeho lístie). Výsadba sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Odporúča sa, aby medzi nohami zostal priestor najmenej 1 meter: poskytne im to dostatočný priestor pre ich rast. Vďaka opakovanému prerezávaniu a vďaka svojmu rýchlemu rastu sa thuja perfektne hodí na vytváranie živých plotov. Po niekoľkých rokoch však môže byť údržba veľmi obmedzujúca. Ďalšou nevýhodou: choroby a paraziti, ktoré majú za následok zhnednutie špičiek výhonkov, ktoré sa potom šíria do vetiev a potom do celého kríka. Toto zhnednutie je spôsobené prítomnosťou húb. V lete sú teplo a vlhkosť priaznivé pre svoj vzhľad na živých plotoch Thuja. Liečte pri prvých príznakoch, aby ste zabránili veľmi rýchlemu šíreniu z jednej nohy na druhú.

Tis, sochársky

Tis je ideálny na vytváranie živých plotov a topiaries. Tis skutočne vie, ako premieňať podľa svojich túžob a vašich potrieb: vyrezávané v malom nízkom živom plote, vyrezané v jednoduchom topiary alebo disciplinované v geometrickej alebo náladovej podobe, všetko je možné! Kôra tvorí veľké fialovohnedé alebo červené škvrny. Jeho vždyzelené listy majú tvar plochých ihiel a tmavozelenej farby. Na jeseň je tisové svetlo jasne červené a obsahuje jedinečné veľmi toxické semeno. Robustný tis vydrží takmer všetko: drsné podnebie, zlá pôda, tiene stromov, prievan ... A čerešničkou na torte sa prispôsobí všetkým typom expozície. Toto je skutočne trochu nepríjemný ihličnan! Bez započítania svojej legendárnej dlhovekosti (až takmer 2000 rokov!). Jediná nevýhoda: rast tisu je relatívne pomalý. Ideálne je vysadiť ju v polovici sezóny (október alebo marec). Jeho korene tak môžu vzniknúť pred sušením zimy alebo pred horúcimi letnými dňami. Pri výsadbe musíte medzi živými jedincami nechať 1 meter medzi živými plotmi. Izolované stromy dosahujú rozpätie 5 až 6 m, ešte viac, ale bude treba byť trpezlivý! Ak chcete trávu vertikálne orezať, počkajte, kým nedosiahne požadovanú veľkosť. Najlepší čas na prerezávanie? V apríli na tvarovanie a v auguste na vyladenie.

Juniper, okrasné

Jalovce tvoria veľkú rodinu a označujú mnoho druhov živicových vždyzelených stromov alebo kríkov zelenej, niekedy modrastej alebo zlatej v závislosti od odrôd. Je to skutočne ihličnan s rôznymi prístavmi: stĺpovitý, kónický alebo zaoblený, nízky a roztiahnutý alebo sa dokonca plazí. Popínavé odrody sa obzvlášť oceňujú ako rastliny rastlinného pokryvu. Zelené, zlaté alebo strieborné listy majú šupiny, ostatné ihly. Zvlášť ocenený pre svoje husté lístie a krásnu kôru sa borievka prispôsobuje kultúre v pôde, ako aj kultúre v nádobách, na terase alebo balkóne. Veľmi rustikálny, borievka sa prispôsobí všetkým pôdam, dobre podporuje odtieň a nebojí sa zima. Inštaluje sa na slnku alebo v čiastočnom tieni a bude sa používať v posteliach, skalných záhradách, prízemí, izolovaných alebo v kontajneroch. Juniper nie je náročná rastlina. Rustikálny, podporuje väčšinu plôch, dokonca aj vápencov, pieskových alebo chudobných za predpokladu, že pôda je dobre odvodnená a nie je príliš ťažká. Juniper podporuje morský sprej, znečistenie a rovnomernú výšku (do 4500 m)! Jalovec je ideálne zasadený na jeseň, aby sa uľahčilo zakorenenie a tým aj zotavenie na jar. Ale môžete ju zasadiť aj na jar tým, že sa na začiatku trochu zalejete. Údržba borievky je veľmi ľahká, pretože si nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť. Strihanie na jalovcoch je zbytočné. Ak je to potrebné, obmedzí sa na to, čo je nevyhnutne potrebné, pričom dbajte na to, aby sa neznečisťovali stromy, ktoré by ho nepodporovali, najmä preto, že krása borievky je jej celkom prirodzeným zvykom, či už je v stĺpec alebo pomazánka.

Majestátny céder

Cedar je určite jedným z najkrajších ihličnanov a jedným z najkrajších. S kužeľovou alebo rozprestierajúcou sa korunou je pozoruhodný, keď sa jej konáre rozprestierajú horizontálne a prekrývajúcimi sa rovinami. Céder sa široko používa na zdobenie parkov. Existujú štyri odrody cédrov: libanonský céder, ako naznačuje jeho názov, s pôvodom v Libanone s modrastým zeleným listom, atlasský céder s pôvodom v severnej Afrike, himalájsky céder a plačiaci céder, ktorého konáre padajú na zem. Cedary môžu dosiahnuť veľké veľkosti (25 až 50 m vysoké), aj keď pre menšie záhrady budú ideálne omnoho menšie odrody. Rastlina na obyčajnej pôde, dobre odvodnená a vystavená slnku. Izolovaný, céder bude mať svoje ľahké!

Legendárny cyprus

Cypress je súčasťou rodiny Cupressaceae, ktorá zahŕňa 24 druhov ihličnatých ihličnanov, z ktorých väčšina pochádza zo Spojených štátov. Najrozšírenejší druh v kultúre však zostáva bezpochyby Cupressus sempervirens, slávny taliansky cyprus, pôvodom z východnej časti Stredomoria. Svojou štíhlou siluetou pripomína toskánsku krajinu a Provence ... Jednoducho legendárny! Postavený sám na trávniku, zarovnaný ako živý plot alebo ako vetrolam, dosahuje ihličnatý strom výšku 10 až 20 m. Má rád teplo a veľmi dobre znáša sucho. Je však potrebné dbať na to, aby sa počas prvých troch rokov hojne zalieval vodou. Tiež si vyberte roh chránený pred prevládajúcim vetrom a pokiaľ možno veľmi slnečný. Mladé výhonky by mali byť chránené pred negatívnymi teplotami. Medzi otužilé druhy patrí taliansky cyprus alebo Cupressus sempervirens vydrží negatívne teploty až do -20 ° C Zasaďte svoj cyprus do dobre odvodnenej kyslej alebo vápenatej pôdy. Cypřiš, keď bol vysadený, nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Kyperské ploty sa orezávajú dvakrát ročne, v apríli a auguste až septembri.

Pine, najbežnejší ihličnan

Najbežnejším ihličnanom je borovica. Existuje asi sto druhov, z ktorých najznámejšie sú rakúska čierna borovica, borovica škótska nájdená v mnohých francúzskych lesoch, borovica dáždniková, charakteristická pre stredomorské regióny, a morská borovica typická pre Landes. Vždyzelená borovica (zelená, šedozelená) je rozdelená do zväzkov po 2, 3 alebo 5 ihličkách. Ceníme si borovicu pre jej vôňu, často tenký zvyk, stálezelenú farbu a farebné kôry v odtieňoch hrdze, červenej, hnedej alebo oranžovej farby. Jeho rozmery sa líšia v závislosti od druhu, od menej ako 2 metrov vysokých v prípade trpaslíkov až po vysoké viac ako 40 metrov. Borovica si preto vždy nájde svoje miesto v malej záhrade, v skalky, v rozľahlom parku. Môže sa pestovať aj v bonsajoch. Veľmi rustikálna borovica oceňuje dobre odvodnené pôdy a slnečné expozície. Mal by byť zasadený na jeseň, aby mal dostatok priestoru na jeho rozvoj. Ľahko sa udržuje, nevyžaduje prerezávanie, ak nie je možné orezávanie mŕtvych vetiev. Borovica sa obáva červených pavúkov, múčnatiek, hrdze, procesnej húsenice, ktorej hodvábne belavé hniezda možno rozlíšiť a ktorá spôsobuje, že ihly rýchlo zožltnú. video id = "0" / Naše praktické záhradnícke videá


Video: Potulky mestom Košice - Kvety, stromy, parky - 2. a 3. máj 2015 - upútavka