Ako pestovať palmu vonku?

Ako pestovať palmu vonku?

Aké sú najviac odolné druhy dlaní?

Predtým, ako budete pestovať svoju dlaň vonku, vyberte si zo všetkých odrôd, ktoré existujú. Pri súčasných 2 500 druhoch identifikovaných v štyroch rohoch planéty sa výber môže zdať zložitý ... malo by sa študovať najmä schopnosť palmy prispôsobiť sa podnebiu!
 

 • Canary Phoenix alebo Phoenix canariensis, Kanársky Phoenix je palma, ktorá pochádza z Kanárskych ostrovov a je veľmi bežná v mnohých krajinách s miernym podnebím, a to aj vo Francúzsku, na pobreží Stredozemného mora a na atlantickom pobreží. Na otvorenom teréne sotva vydrží teploty pod -10 ° C. V hrnci táto teplota klesne na -6 °. Ak si ju chcete uchovať, skladujte ju počas zimy vo svetlej miestnosti bez mrazu. Veľmi ľahké bývanie, rustikálne, toleruje sucho, chlad, kyslé alebo zásadité pôdy, čiastočný tieň, sprej ... Elegantný vďaka svojim dlhým zeleným palmovým listom až 4 m dlhým, Canary Phoenix je najčastejšie pestovaných paliem na svete.
   

 • Konope dlaň alebo Trachycarpus fortunei, Je to jedna z naj rustikálnejších vonkajších palem, pretože vydrží teploty až -18 ° C a v kvetináčoch až -12 ° C! Ešte ďalšie teploty môžu prežiť iba dva ďalšie druhy plesní: Rhapidophyllum hystrix zo Severnej Ameriky (do -25 ° C) a Nannorrhops ritchieana z hôr a púští v Strednej Ázii (do -20 ° C). ° C). Trachycarpus fortunei je tak všeobecne uznávaný pre svoju odolnosť proti chladu, jeho rýchly rast, jeho toleranciu voči pôde všetkého druhu a jeho vynikajúce správanie v oblastiach so slabším slnečným žiarením. Je to jeden z mála druhov, ktorý je možné aklimatizovať na otvorenom priestranstve severne od Loiry. Nachádza sa všade vo Francúzsku a najmä na atlantickom pobreží. Má rada bohaté, chladné a dobre odvodnené pôdy. Slnečná expozícia mu vyhovuje, ale tiež sa prispôsobí čiastočnému tieňu.
   

 • Saw palmetto alebo Chamaerops humilis, Trpasličí dlaň, Chamaerops humilis, je malá dlaň, ktorá pochádza z oblastí hraničiacich so západným Stredozemným morom. Huňatý, rustikálny, nezničiteľný, Chamaerops humilis je dnes jednou z najkultivovanejších vonkajších palem. Široko používaný najmä pri zarovnávaní pozdĺž trás je rozpoznateľný podľa jeho „spodničky“ mŕtvych listov, ktoré pretrvávajú na strome a pokrývajú kmeň. Je veľmi rustikálny v chlade, suchu a nie je zanedbateľný na atlantickom pobreží, veľmi odolný voči morskému spreja. V nádobách s teplotou -8 ° C môže prežiť teploty -12 ° C. Táto nádherná okrasná dlaň produkuje na svojej základni dobré množstvo prísaviek, ktoré postupne vytvárajú veľké zhluky dlane, skôr podsadité, kompaktný tvar, ktorý ju charakterizuje.
   

 • Mexická dlaň alebo Washingtonia robusta, Mexická dlaň alebo Washingtonia robusta pochádza z Arizony a Kalifornie. Washington elegantný a pôsobivý vzhľadom na veľkosť a rozsah svojich listov je často zamieňaný s inými druhmi rodu, s bratrancom Washingtonia filifera. Vyznačuje sa tenším a štíhlejším kmeňom, menej hustou korunou listov a prítomnosťou výrazných zahnutých zubov na okrajoch stopky. Vyschnuté dlane visia dlhú dobu na pruhu a vytvárajú „spodničku“, typickú pre rodu Washingtonia. Tento druh dlane je nielen odolnejší voči chladu, až do -8 stupňov, ale tiež veľmi rýchlo rastie. Jeho prúžok tak môže dosiahnuť výšku až 22 metrov a priemer 80 cm s korunou asi 25 palmatových listov, takmer okrúhlych, veľmi veľkých až 4 metrov v rozpätí krídel.
   

Bezpečnostné opatrenia pri výsadbe palmy vonku

Či už v kvetináčoch alebo v zemi, pôda, ktorá prijíma vonkajšiu dlaň, by mala byť ľahká a dobre odvodnená: v koreňoch by nikdy nemala byť žiadna významná vlhkosť. Odporúča sa pridávať ílové gule na dno kvetináča alebo do výsadbového otvoru a piesok v substráte.

palmy vonku, musia byť väčšinu času vystavené slnku a budú chránené pred vetrom domom, klaustrou alebo inými rastlinami. Vonkajšie palmy by sa mali napájať veľkoryso v lete, ale nikdy, keď je zima a mierne od augusta, s rizikom, že ich tkaniny budú menej odolné voči zime.

 • Keď je mladá, dlaň je o to krehkejšia. Z tohto dôvodu sa odporúča chrániť korene vrstvou mulča okolo základne av prípade potreby aj hrnca plastovou bublinkovou fóliou.
 • Počas veľmi chladného počasia priveďte listy palmových listov dospelých okolo terminálneho puzdra a dlaň hlavy dlaní prelistujte niekoľkými vrstvami zimného závoja.

poznámka: vonkajšie dlane pestované v kvetináčoch, najmä mladé rastliny, trpia omnoho viac chladom ako exemplár toho istého druhu pestovaný v zemi. Korene sú skutočne jednou z najcitlivejších častí paliem. Po ohlásení chladu je potrebné vrátiť tieto palmy do miestnosti, pokiaľ možno nevykurovanej.


Video: Ako zazimovať mrazuvzdorný banánovník? How to protect banana from freezing? Foto