Články

Chcem krytú terasu

Chcem krytú terasu

Chcete na konci sezóny predĺžiť večer na čerstvom vzduchu, využiť výhody jedla vonku hneď, ako sa objavia prvé jarné lúče? Vyberte si zastrešenú terasu! Bez ohľadu na štýl, tvar a veľkosť vašej terasy však budete musieť pred začatím výstavby dodržať platné právne predpisy a niekoľko dôležitých bodov. Viac článkov na tému: Citácie exteriérových terénnych úprav

Jednoposchodová terasa zastrešená baldachýnom presahujúcim strechu

Ak je terasa postavená pod existujúcim prístreškom, nebude potrebné žiadne vyhlásenie. Ak je markíza postavená s terasou, váš projekt zahŕňa predchádzajúce vyhlásenie o práci, pokiaľ je pôdorysný rozmer väčší alebo rovný 5 m2 a menší ako 20 m2. Ak plánujete mať terasu väčšiu ako 20 m2 podlahovej plochy alebo ak ju plánujete zvýšiť, bude potrebné stavebné povolenie. Spravidla bude rozhodovať o tom, či stavebné povolenie vydá, alebo nie. Vo všetkých prípadoch sa oboznámte s platnými a konkrétnymi pravidlami územného plánovania vo vašej obci alebo vašej obytnej zóne. Toto opatrenie zabráni nepríjemnostiam a súdnym sporom v susedstve, najmä s ohľadom na pohľad na susedné nehnuteľnosti. Správa môže tiež odhadnúť, po práci, že farba alebo tvar nainštalovanej markízy nezodpovedá platným normám v tejto oblasti alebo že modifikujú vonkajší aspekt vášho biotopu.

Vyvýšená terasa

Môže to byť jednopodlažná terasa s prízemím, ktorá je však zdvihnutá viac ako 0,60 m od záhrady. To platí aj pre terasu na poschodí. V týchto dvoch prípadoch je pravidlo rovnaké ako predtým. Pri plochách pod 5 m2 sa nevyžaduje žiadna formalita, v rozmedzí 5 až 20 m2 a viac ako 20 m2 je potrebné vyhlásiť prácu a stavebné povolenie.

Dôležité body pred začatím výstavby

Pred požiadaním o bezplatnú cenovú ponuku pre vašu terasu nezabudnite prehliadnuť určité prvky. Poloha vybraná pre vašu terasu je veľmi dôležitá. Mali by ste sa, pokiaľ je to možné, postarať o inštaláciu podľa orientácie slnka. Ak chcete ťažiť z maximálneho slnečného žiarenia, bude ideálna poloha na juhu. Na strechu však budete musieť použiť materiály, ktoré pri rešpektovaní architektúry vášho domu zabránia premene vašej krytej terasy na pec. Naplánujte si dostatočné rozmery, aby ste čo najlepšie využili svoju krytú terasu s vedomím, že na inštaláciu stola a 4 stoličiek bude potrebných najmenej 10 m2 a že 30 m2 vám umožní rozdeliť terasu na 2 priestory rozdelené na jedálenský kút a relaxačná zóna s ležadlami.