Stretnutie s Françoise Roullier, 1. cena Bonpland

Stretnutie s Françoise Roullier, 1. cena Bonpland

Cena Bonplandu každý rok zdôrazňuje záhrady potešenia, ktoré by sme chceli napodobniť a navštíviť. Medzi víťazmi bola udelená 1. cena Françoise Rouillier. Meeting.

Prečo ste sa zúčastnili ceny Bonpland?

Návštevníci, členovia záhradníckej spoločnosti v Touraine mi pred niekoľkými rokmi navrhli zúčastniť sa na tejto cene. Stiahol som súbor a čelil množstvu otázok, ustúpil som, potom som sa v zime usadil a na začiatku som odpovedal na dotazník bez ilúzií alebo ambícií. Ale keď sa spis vyvíjal, cítil som potrebu uznania odborníkmi, pretože tento spis ma prinútil k dôvernému poznaniu mojej záhrady, stal sa to zaslúženou bytosťou.

Aké sú špecifiká vašej záhrady?

Táto záhrada je mojím vnútorným itinerárom, mojou spomienkou (rastliny materskej záhrady: Daphneas, Peonies, Fuchsias). Čelili mi tri obmedzenia: ílovitá pôda, pôda v tieni veľkých stromov (cédrov) a strmý svah. - Hlinitá pôda je dobrou úrodnou pôdou, pretože je mokrá, zachováva výživné prvky a umožňuje ukotvenie kríkov. Upravili sme ju na povrchu tak, že každoročne rozložíme kompost a vysadíme vhodné rastliny. - Tieň sa často považuje za obmedzujúci, ale pre záhradníka je to príležitosť, mení sa, viackrát podľa hodín a ročných období. S manželom sme spolu pozorovali, upravovali, skrotovali rastliny podľa osvetlenia pomocou rôznych odrôd trvaliek: paprade, hostas, astrentes, fuchsie, arisaema, kardiocrinum, blétillas ... - Svah, s ktorým sme si museli hrať, a vytvoriť majetok. Nastavuje scénu pre hlavný výhľad do záhrady. Som maliar, rytec, myslel som na stôl položený na stojan; každá rastlina je ťahom štetca. Tento svah umožňuje inscenáciu, prirodzený vývoj plantáží a vodnú cestu s jej povodiami. Skromné ​​rozmery (2 000 m2, ale v centre mesta) nás nútia venovať pozornosť detailom, každá rastlina prináša svoju osobitnú poznámku a naším záujmom je udržiavať rovnováhu medzi objemmi kríkov, ktoré štruktúru záhrady v ktorejkoľvek sezóne.

Ako ste si to predstavovali?

Človek si len ťažko predstaví túto záhradu na ulici, na ktorú som myslel pred viac ako 25 rokmi a implementoval ju kúsok po kúsku, gesto vedúce k inému, bez toho, aby ste zabudli, ako pri maľovaní, na pôvodnú štruktúru, ktorú som mal predstavovali. Táto práca sa začala asi pred dvadsiatimi rokmi, keď sa moje deti, ktoré sa stali adolescentmi, už viac nehrávali na tomto mieste. Je to umelecká záhrada, je to „atmosféra“ záhrady, kde som si hrával s priestormi na trénovanie v úcte, odpočinku, zdieľaní. Je to koncentrát mojich snov o kráse rovnováhy, je to miesto „odporu“, ako píše Gilles Clément. Vytvoril som intímne obytné priestory, „izby“, v ktorých sa rozhodneme stráviť chvíľku podľa ročného obdobia alebo našej nálady ,

Akú radu by ste dali tým, ktorí chcú začať s tvorbou záhrady?

Keďže ste nadšení, vášniví, trpezliví a skutoční, so záhradou nepodvádzate. Navštívte veľa záhrad, porozprávajte sa s majiteľmi, choďte na veľtrhy rastlín, kde sa stretnete s profesionálmi, ktorí sú dobrými poradcami. V praxi sa dobre pozrite na zemepisnú zemepisnú polohu, venujte pozornosť svetlu, povahe pôdy, aby ste neboli na plantážach sklamaní; Musíte byť rozumní a prispôsobení, nevytvárajte stredomorskú záhradu na severe ani alpskú záhradu pri mori ...

Môžeme navštíviť vašu záhradu?

Naša záhrada je krehké miesto a my sme dvaja ľudia, ktorí ju udržiavajú, môj manžel a ja. Verejnosť ju otvárame dvakrát ročne na záhradný víkend v júni a na dni dedičstva v septembri v prospech Združenia záhrad a zdravia: www.jardins-sante.org. Vítame rastlinný grant organizovaný spoločnosťou SHOT (Société d'Horticulture de Touraine) a zdieľame s našimi priateľmi našu vášeň pre divadlo, maľovanie a čítanie.