Chladnička má 100 rokov!

Chladnička má 100 rokov!

Chladnička je najbežnejším domácim spotrebičom v domácnostiach s mierou vybavenia takmer 100%. A ak sa nám dnes tento veľký spotrebič zdá byť nevyhnutný, má iba 100 rokov! Vráťte sa k tomuto dennému spoločníkovi, ktorému prajeme všetko najlepšie k narodeninám.

Pred chladničkou

Ťažko si predstaviť život bez chladničky, ale pred rokom 1913 a prvou priemyselne vyrobenou chladničkou, jedna skladovala bochníky ľadu v chladiči, aby sa potraviny uchovali pri nízkej teplote. A ak sa v roku 1913 narodil Domerle, slávny Frigidaire, ktorý sa stal synonymom chladničky, sa objavil až v roku 1916. Až v druhej polovici 20. storočia sa chladničky konečne usadili v domácnostiach.

Vylepšenia a závod o výkon

Od svojho narodenia výrobcovia neustále vylepšujú chladničku. Prevádzka a tepelná izolácia sa stali skutočnými výzvami, takže v roku 1969 sa zrodila 3-hviezdičková chladnička a jej priehradka pri -18 ° C a od roku 1971 4-hviezdičková chladnička s priehradkou pri -32 ° C, ktorá umožnila zmrazenie potravy. Okrem týchto zlepšení sa obáva aj spotreba energie, pretože predstavuje 30% spotreby elektriny v domácnosti. Európske nariadenia vstupujú do platnosti a energetický štítok sa narodil v roku 1995. Odvtedy sú kritériá presnejšie a energetické triedy A + a ďalšie sú súčasťou nášho každodenného života. Od 1. júla 2012 môžu výrobcovia uvádzať na trh iba spotrebiče triedy A +, A ++ a A +++, aby sa posunuli smerom k ekologickejšej chladničke. Naše praktické videá na varenie