Podrobne

Dobre izolovaná pôda

Dobre izolovaná pôda

Izolácia podlahy domu zlepšuje pohodlie obyvateľov, znižuje náklady na energiu a rešpektuje životné prostredie. Preto je nevyhnutné zvoliť správny izolátor, či už na prízemí alebo na poschodí.

Minerálna izolácia

Medzi účinné minerálne izolátory sa môže položiť sklenená vlna od podlahy po strop. Obsahuje hlavne recyklované sklo a piesok. Je nehorľavý a odolný proti hnilobe. Je to tepelný a zvukový izolátor s vynikajúcimi vlastnosťami. Je flexibilný a ľahko sa dá rezať. Horninová vlna, tiež nehorľavá, sa vyrába z čadiča z vulkanickej horniny. Pri styku s vodou nestráca žiadne zo svojich vlastností a ponúka dobrú mechanickú odolnosť. Obzvlášť sa odporúča na izoláciu podláh.

Izolácia z plastu

Expandovaný polystyrén (EPS), extrudovaný polystyrén (XPS) a polyuretán sú penové plastové izolátory. Predávajú sa v kotúčoch alebo v paneloch vyrobených z veľkého množstva guličiek, majú rôznu hrúbku od 50 do 100 milimetrov. Expandovaný polystyrén neobsahuje žiadne plyny a obmedzuje emisie CO2, expandovaný polystyrén ponúka dobrú odolnosť proti vode a viac ako uspokojivý tepelný odpor, čím sa zabráni tepelným stratám. Expandovaný polystyrén tiež vykazuje významnú mechanickú pevnosť. To znamená, že nesie významnú hmotnosť bez nadmerného stlačenia alebo deformácie. Preto je dôležitá jeho dlhovekosť v čase. Extrudovaný polystyrén, tiež veľmi ekologický, sa nedeformuje, odoláva vode, ktorú neabsorbuje a jeho hrúbka zostáva napriek rokom stabilná. Jeho tepelný výkon je neobvyklý. Osobitne sa odporúča izolovať pôdu dobre. Čo sa týka polyuretánovej peny, patrí medzi najúčinnejšie izolátory pre podlahy, ale jej životnosť je menej dôležitá ako životnosť ostatných izolátorov, ako sú napríklad sklenené vlákna. Pri izolácii ďalších častí, ako sú garáže alebo dielne, môže polyuretán predstavovať alergické riziko. Okrem toho táto pena obsahuje skleníkové plyny.

Výhody odhlučnenia podlahy

Okrem zaistenia dobrej tepelnej izolácie je rovnako užitočné hľadať dokonalú zvukovú izoláciu podlahy. Toto je veľmi dôležitý bod pre pohodlie každého, vyhýbajúc sa krokom a iným rezonanciám. Táto vlastnosť je nevyhnutná, ak napríklad chcete izolovať podlahu spální, herňu, miestnosť domáceho kina alebo hudobný priestor.

Výber správnej izolácie pre podlahy

Ak sa rozhodnete izolovať podlahu, je dôležité porovnať vlastnosti izolátorov. Výberovými kritériami sú schopnosť izolovať pôdu, správanie sa voči vode, úroveň tepelného výkonu a tepelnej vodivosti, mechanický odpor. Odporúča sa uprednostniť izolátory označené štandardom ACERMI. Toto potvrdzuje existenciu vlastností oznámených výrobcom, pretože ACERMI overuje kvalitu výrobkov, vykonáva polročné vzorky na kontrolu izolačných materiálov. ACERMI sa zaväzuje šetriť energiu a hľadať optimálne pohodlie.