Komentáre

Matthias Meilland nás predstavuje do sveta ruží

Matthias Meilland nás predstavuje do sveta ruží

Keď si kúpite kyticu ruží od kvetinárstva alebo ružu zo svojej škôlky, ste ďaleko od uskutočnenia práce a najmä času, ktorý tento vynikajúci kvet vyžadoval. Matthias Meilland, hovorí nám viac o know-how rodiny Meillandovcov, chovateľov ruží od roku 1875.

Aký je postup vytvorenia ruže?

Je to trochu ako u nás: Vyberáme si rôzne „papa“ ruže a rôzne „mamičky“ ruže a počas jari ukladáme peľový peľ na maminu pestíku, aby sme získali ovocie, ktoré bude obsahovať od nuly do deviatich semien. A rovnako ako my, každý jednotlivec u súrodencov bude iný, aj keď pochádzajú z toho istého kríža. Kríž sa koná prvý rok a druhý, keď vyklíčené semeno ukáže svoje prvé kvety. Odtiaľ je to výberová práca, ktorá začína testovaním nových odrôd, ktoré budeme testovať na všetkých kontinentoch av rôznych zemepisných šírkach. Bude to trvať 8 až 12 rokov v závislosti od toho, či ide o rastlinu na rezané kvety alebo do záhrad. Potom sa dvakrát do roka stretávame so všetkými našimi medzinárodnými agentmi zodpovednými za výber, aby sme hovorili o rôznych odrodách a vybrali si tie, ktoré budeme rozvíjať, a tie, ktoré musíme vylúčiť z tisícov nových odrôd, ktoré každý rok vytvárame ... Ročne môžeme spočítať asi 10 odrôd, ktoré uvádzame na trh po desiatich rokoch výberu. Tento rok vyberáme ruže, ktoré objavíte o 10 rokov.

Čo je pre teba krásna ruža?

Pre mňa nie je krásna ruža, pretože závisí od jej chutí. Ja mám rada ruže, ktoré majú príbehy ako pani A. Meillandová, ktorá bola v roku 1945 na stole delegátov prvého stretnutia spojených národov alebo Pierra de Ronsarda, zachránená pred výberom nemeckým agentom v 80. rokoch. Z profesionálneho hľadiska však hľadáme predovšetkým charakter novosti, krásy a predovšetkým odporu, aby sme verejnosti každý rok prezentovali to najlepšie.

Prečo ste sa rozhodli ponúkať svoje služby jednotlivcom? Je práca iná?

V našej histórii sme už niekoľkokrát pracovali s jednotlivcami, ktorí nás vyzvali, aby sme vybrali ružu, ktorá bude obsahovať jej meno. V tomto prípade ich pozývame, aby prišli s nami, aby si vybrali ružu, ktorá im bude vyhovovať v našich odboroch, rovnako ako s prestížnymi osobnosťami, ktorým ponúkame ruže, ako je Monacká princezná Grace, alebo populárne osobnosti ako Louis de Funès. Práca je však vždy rovnaká, pretože pre zákazníkov je zriedkavé, že sa chcú zúčastniť procesu tvorby, pretože, ako sme povedali, musíte počkať 8 až 12 rokov, a preto buďte veľmi trpezliví.

Mohli by ste predstaviť svoje posledné súkromné ​​stvorenie - ružu „Demoiselles de Larrivet Haut-Brion“?

Je to nádherná biela ruža lemovaná ružovou a mierne parfumovanou. Po zasvätení veľkého kríža „Demoiselles de Larrivet Haut-Brion“ svojim trom dcéram, Christine a Philippe Gervoson, majitelia zámku Château Larrivet Haut-Brion, im chceli ponúknuť ružu pod rovnakým menom, ktorá im bola úplne venovaná. Ale keďže sa mi páči odrody, ktoré majú krásnu históriu, som rád, že je viditeľný iba v tomto vynikajúcom vlastníctve. Toto jedinečné stvorenie je tiež začiatkom ságy, ktorá má prísť na zámok. Nehnuteľnosť, budúca ružová záhrada, od roku 2014 skutočne privíta nové zbierky ruží.

A konečne, kde vidíme najkrajšie ruže?

Všetko záleží na tom, čo sa vám páči! Ak chcete vidieť ruže, ktoré ešte neexistujú, nenájdete ich nikde inde ako u nás. Ale ak chcete vidieť históriu ruží, vo Francúzsku sú veľmi krásne záhrady ako L'Haÿ-les-Roses vo Val-de-Marne, kde na jar nájdete nádherné staré ruže. Rád však chodím v Parc de la Tête d'Or v Lyone, v Bagatelle v Paríži, kde sú vždy zaujímavé všetky upravené záhrady ruží a kde nájdeme najkrajšie odrody chovateľov z celého sveta. Naše praktické záhradnícke videá